eReport.sk
Mobilný telefón a Android.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/PixieMe

Škandál v Poľsku: Údajne až viac ako 500 ľudí tajne sledovali špionážnym softvérom Pegasus


Zneužitie odpočúvacích zariadení na sledovanie istých, povedzme nepohodlných či zaujímavých, ľudí nie je vo svete nič neobvyklé. Svoje o tom vedia aj tí novinári, ktorých nechal u nás údajne odpočúvať exminister obrany Ľubomír Galko, tváriaci sa teraz v opozícii ako svätosť sama. V súčasnosti majú podobný problém v susednom Poľsku.

Kaczyňski zneužitie popiera

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol to dnes koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. TASR o tom informuje na základe agentúry PAP. Nová poľská koaličná vláda obvinila predchádzajúcu vládu strany Právo a spravodlivosť (PiS), že systém Pegasus použila na sledovanie osôb spojených s vtedajšou opozíciou. Vláda sa odvoláva na správy Citizen Lab, špecializovanej jednotky na univerzite v Toronte, výrobcu telefónov Apple a Amnesty International.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Europarlament prijal nový zákon na ochranu slobody tlače
  2. Budú brať na vojnu aj deti
  3. Mobilný telefón a Android.

Šéf PiS Jaroslaw Kaczyňski v roku 2022 potvrdil, že Poľsko kúpilo tento program, ale poprel jeho použitie proti opozičným politikom. Minister spravodlivosti Adam Bodnar nedávno vyhlásil, že cieľom vyšetrovania je odhaliť „presný počet prípadov, v ktorých bol Pegasus v Poľsku použitý“. Pegasus je spyware vyvíjaný izraelskou kybernetickou spoločnosťou NSO Group, ktorý možno skryto inštalovať do mobilných telefónov a ďalších zariadení s rôznymi verziami operačných systémov iOS a Android. Umožňuje nielen sledovanie stlačení tlačidiel a komunikácie z telefónu, ale aj sledovať polohu a skryto používať mikrofón a fotoaparát mobilného telefónu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál v Poľsku: Údajne až viac ako 500 ľudí tajne sledovali špionážnym softvérom Pegasus

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne