eReport.sk
sis
Ilustračné foto: tasr

SIS vlani monitorovala aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

V súvislosti s korupciou a klientelizmom Slovenská informačná služba (SIS) vlani monitorovala a vyhodnocovala podvody pri prideľovaní a čerpaní poľnohospodárskych dotácií zo štátnej agentúry. Vyplýva to zo správy o jej činnosti za rok 2020.
      
“Poznatky odstúpené príslušným štátnym orgánom sa zameriavali na korupciu funkcionárov a zamestnancov predmetnej inštitúcie a na podvody zo strany žiadateľov a príjemcov dotácií pri ich čerpaní,” spresnili. Odstúpené boli aj poznatky o kontaktoch osôb vyšetrovaných orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) za machinácie s poľnohospodárskymi dotáciami so štátnymi zamestnancami, policajtmi a predstaviteľmi justičného systému.
      
Prípady podozrení z korupcie SIS zaznamenala aj v prostredí organizácie zabezpečujúcej strategický materiál pre potreby štátu v súvislosti s predraženými nákupmi zdravotníckych pomôcok za úplatok. Príjemcovia boli informovaní aj o daňových podvodoch, ktoré v minulosti kryl vtedajší vysoký funkcionár finančnej správy.
      
Služba vlani odstúpila aj informácie o podozreniach z korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa príslušníkmi Policajného zboru (PZ). Zaznamenané boli aj prípady podozrenia z korupčného správania sa v súdnictve. “Služba informovala o korupcii predstaviteľov miestnej samosprávy, ktorí ovplyvňovali procesy prebiehajúce na im podriadených úradoch s cieľom vlastného obohatenia alebo zaistenia nenáležitých výhod pre spriaznené osoby,” priblížili.
      
Odhalená bola aj korupcia súvisiaca s nelegálnym ukladaním nebezpečného odpadu pôvodom zo SR a zo zahraničia. “Boli tiež získané a odstúpené informácie o subjektoch, ktoré sa nelegálnym spôsobom organizovane zbavovali toxického odpadu, falšovali úradné dokumenty týkajúce sa narábania s nebezpečnými odpadmi a snažili sa korumpovať štátnych zamestnancov,” informovala SIS.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SIS vlani monitorovala aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti