eReport.sk
Zdroj: Zastavme korupciu

KOMENTÁR Šimkovičovú by chcela zosadiť aj mimovládka financovaná oligarchom z Esetu


Nadácia Zastavme korupciu zneužíva naratív protikorupčnosti a ako mimovládka zneužíva občiansku spoločnosť, za ktorú sa skrýva. V realite vykonáva politickú činnosť a presadzuje záujmy istej skupiny ľudí s konkrétnym politickým cieľom a konkrétnou ideológiu. Tieto záujmy a ideológia sú však v rozpore so záujmami väčšinovej slovenskej spoločnosti a s jej presvedčením.

Nadácia Zastavme korupciu, mimovládna organizácia, ktorá vo svojom mene zneužíva pojem antikorupčnosti, na sociálnej sieti zdieľala petíciu za odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS). Nadácia vyslovila podporu tejto petícii a pridala k tomu aj svoje dôvody. Tie majú budiť dojem odborných argumentov. Motív mimovládky je však jasne politický.

Klan Trnkovcov

Aby sme sa dostali k tomu, prečo autor tvrdí, že ide o jasne politický motív, najprv si musíme o tejto mimovládke povedať niečo viac. Nadácia Zastavme korupciu sa vôbec netají tým, že ju financuje oligarcha z Esetu Miroslav Trnka. Má to uvedené priamo na svojej webovej stránke a pochválila sa tým aj v komentároch pod petíciou o Šimkovičovej. Trnka je zakladateľom nadácie a sedí aj v jej správnej rade.

Pre zaujímavosť doplňme, že v správnej rade s ním sedia známy novinár a mudrlant Marian Leško a LGBT aktivista Branislav Ondrášik. Riaditeľkou nadácie je Zuzana Petková, bývalá novinárka pôsobiaca napríklad v SME a Trende. Politická orientácia predstaviteľov nadácie je z ich verejných výstupov celkom zrejmá. Je to mix progresivizmu a liberalizmu plus fanatický prozápadizmus. Autor to nehovorí ako výčitku, pretože rešpektuje ich právo mať vlastný názor, len konštatuje fakt.

Teraz niečo o klane Trnkovcov. Pretože reč nie je len o Miroslavovi Trnkovi, ale aj o jeho synovi Michalovi Trnkovi. Skutočný pôvod úspechu Miroslava Trnku a spoločnosti Eset sa zrejme nikdy nedozvieme. Autor je od prírody skeptický a takmer zázračné úspešné príbehy na neho pôsobia podozrivo, no môže sa mýliť.

Zo známych faktov však vieme, že Eset má silné historické väzby na Spojené štáty. To v rozhovoroch priznali viacerí spolumajitelia spoločnosti, ktorá má v USA aj svoje sídlo. Ruské ministerstvo zahraničia v roku 2018 dokonca tvrdilo, že Eset má silné väzby na americké tajné služby NSA a CIA, keď ich obvinilo z účasti na protiruskej kampani pred ZOH v Južnej Kórei.

Boj proti korupcii? Ale kdeže!

Jablko nepadlo ďaleko od stromu a v otcových stopách sa vybral aj jeho syn Michal. Založil totiž technologickú spoločnosť Gerulata technologies. Tá sa preslávila najmä vytvorením zoznamu údajných proruských trollov z roku 2022, v ktorom sa objavili facebookové stránky viacerých politikov a alternatívnych médií. Metodika, akou Gerulata zoznam vytvorila, dodnes nie je známa. Známe však je, že tento zoznam bol použitý americkými kongresmanmi pri nátlaku na Facebook, aby obmedzil niektoré nepohodlné stránky na Slovensku.

Okrem toho sa predstaviteľ Gerulaty zúčastnil na výprave do Bruselu v 2023, kde zástupcovia mimovládok pôsobiacich na Slovensku žiadali štruktúry EÚ a NATO o urgentný zásah pred predčasnými parlamentnými voľbami, pretože hrozí výhra Smeru a jeho následné vládnutie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vojnu na Ukrajine treba ukončiť mierovými rokovaniami
  2. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha
  3. Gyorgi Gyimesi

O najrôznejších väzbách, súvislostiach a aktivitách by sa dalo písať veľmi dlho. Ale už z vyššie uvedeného jasne vyplýva, že mimovládna organizácia vedená pod názvom Nadácia Zastavme korupciu síce o sebe môže tvrdiť, že jej poslaním je brániť korupcii a odhaľovať ju, no ide len o figový list. V realite ide o politickú mimovládku s cieľom ovplyvňovať politické smerovanie krajiny. Údajný boj s korupciou slúži len ako obyčajná zásterka.

Táto mimovládka, ako aj mnohé ďalšie jej podobné, skrýva svoje skutočné poslanie za občiansku spoločnosť. Jednoducho o svojich zámeroch klame. Jej podpora petície za koniec Šimkovičovej teda v žiadnom prípade nemôže byť považovaná za výsledok odbornej kritiky. Motív je striktne politický a cieľom je čo najviac poškodiť súčasnú koalíciu, v ideálnom prípade sa jej zbaviť. A naopak, dostať k moci svojich progresívnych protežantov.

Nástroj oligarchov

Nadácia Zastavme korupciu je okrem iného v celom rade konfliktov záujmov a ako politický nátlakový nástroj slúži na pravidelnej báze. Doplňme, že jej de facto majiteľ Trnka je aj spolumajiteľom Denníka N, mecenášom politického hnutia Progresívne Slovensko a zopakujme, že jeho syn riadi spoločnosť, ktorá prostredníctvom svojho zástupcu žiadala zahraničné sily o ovplyvnenie verejnej mienky na Slovensku v neprospech terajšej koalície. Výstupy Nadácie preto nie je v žiadnom zmysle slova možné považovať za odborné a už vôbec nie za objektívne a nestranné.

Zhrnuté a podčiarknuté, Nadácia Zastavme korupciu zneužíva naratív protikorupčnosti a ako mimovládka zneužíva občiansku spoločnosť, za ktorú sa skrýva. V realite vykonáva politickú činnosť inými prostriedkami a tak by mala byť aj vnímaná. Ako politický nástroj presadzujúci záujmy istej skupiny ľudí s konkrétnym politickým cieľom a konkrétnou ideológiu. Tieto záujmy a ideológia sú však v rozpore so záujmami väčšinovej slovenskej spoločnosti a s jej presvedčením.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Šimkovičovú by chcela zosadiť aj mimovládka financovaná oligarchom z Esetu

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre