eReport.sk
Martina Šimkovičová
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Zdroj: tasr

Šimkovičová: Spolupráca medzi Slovenskom a Čínou má potenciál! Majú záujem o slovenský folklór


Spolupráca medzi Slovenskou republikou a Čínskou ľudovou republikou v oblasti kultúry má potenciál. Na dnešnom stretnutí sa na tom zhodli ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová a čínsky veľvyslanec Cai Ge. Obe strany sú naklonené myšlienke podpísania programu spolupráce na roky 2024 – 2028. V tomto roku si krajiny navyše pripomínajú 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov.

,,Aktuálne platný program je ešte z roku 2015, a preto si zaslúži našu pozornosť. Vítam, že v Číne je záujem o slovenské ľudové umenie a folklór, konkrétne o výkladné skrine nášho folklóru umelecký súbor Lúčnica a SĽUK,“ uviedla ministerka.

Slovensko má skvelú kultúru

Zástupcovia SĽUK-u sa v minulom roku zúčastnili v Pekingu na podujatí, kde prezentovali prvky slovenského nehmotného kultúrneho dedičstva. ,,Verím, že na túto spoluprácu nadviažeme a počas nasledujúcich rokov ju ešte zintenzívnime,“ zdôraznila ministerka Šimkovičová. Na stretnutí s veľvyslancom otvorili tiež otázku možnej spolupráce v oblasti výmenných pobytov študentov klasickej hudby, ako aj expertov v rámci kultúrneho dedičstva a obnovy pamiatok.
Veľvyslanec Cai Ge ocenil záujem slovenskej strany o prehĺbenie spolupráce. Slovensko má podľa jeho slov skvelú kultúru.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke vľavo Robert Fico a vpravo predseda vlády Maďarska Viktor Orbán
  2. Jozef Habánik
  3. Peter Olexa
  4. Zuzana Čaputová

Spolupráca medzi Slovenskom a Čínou

Potenciál vidí aj v spolupráci v oblasti cestovného ruchu s dôrazom na kultúrne prednosti oboch krajín. Priestor na spoluprácu medzi Slovenskom a Čínou je aj v oblasti múzeí a galérií. Slovenské národné múzeum zvažuje výstavu v Šanghaji. Vedenie múzea dostalo tiež pozvanie na konferenciu, ktorá by sa mala uskutočniť už v lete tohto roka.

S čínskymi partnermi aktívne spolupracuje aj medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici má zase samostatné centrum zamerané na čínsky jazyk a kultúru. V minulosti sa tiež organizovali prehliadky čínskej kinematografie v Kine Lumiére.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šimkovičová: Spolupráca medzi Slovenskom a Čínou má potenciál! Majú záujem o slovenský folklór

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: