Ďalšia samovražda za väzenskými múrmi. Tentoraz si mal na život siahnuť známy bratislavský podnikateľ, ktorý bol kedysi aj riaditeľom luxusnej lízingovej spoločnosti. Pavol (†54) mal podľa našich informácii na rováši niekoľko finančných podvodov, avšak väzba sa mu stala osudná.
Figuroval v desiatkach firiem. V bratislavských kuloároch bol podnikateľ známy pojem. V minulosti s ním ukončili biznis rôzne zvučné mená. Práve tí mu vraj naleteli. Medzi nimi je aj vyhlásený architekt. Podľa zdroja blízkeho rodine nezvládol zaobchádzanie vo väzbe. Päťdesiatštyri ročný Pavol čakal na verdikt súdu, ale nedočkal sa. Psychicky pobyt za múrmi väznice nezvládol a siahol si na život.
Potvrdili ďalšieho zlyhanie
Zo zboru väzenskej a justičnej stráže nám potvrdili, že prišlo k ďalšej samovražde: „Vzhľadom na to, že nedisponujeme súhlasom dotknutej osoby, nie sme oprávnení Vám poskytnúť požadované informácie týkajúce sa osobnosti a súkromia fyzickej osoby. Zároveň uvádzame, že od začiatku mesiaca júl 2021 evidujeme jeden pokus o samovraždu z dôvodu požitia väčšieho množstva predpísaných liekov s následkom smrti, a to u 54-ročného obvineného muža, ktorý bol vo výkone väzby pre spáchanie trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Bezprostredne po zistení mimoriadnej udalosti obvinenému bola väzenským personálom poskytnutá neodkladná prvá pomoc a privolaná rýchla zdravotná pomoc. O mimoriadnej udalosti bol vyrozumený dozorový prokurátor a orgán činný v trestnom konaní. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie príslušným orgánom činným v trestnom konaní nie je zbor oprávnený poskytovať k predmetnej veci bližšie informácie,” odkomunikoval smrť Peter Karol zo ZVJS. Odmietli aj špecifikovať typ väzby.
Štatistky stúpajú
Od smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského (†51) sa so samovraždami akoby vrece roztrhlo. V Ilavskej base nasledoval Lučanského skutok na začiatku roka 33-ročný muž. Našli ho mŕtveho na WC. Za rok 2020 eviduje Zbor väzenskej a justičnej stráže v rámci všetkých ústavov v krajine 40 pokusov o samovraždu a 4 dokonané skutky. Rok predtým to bolo 27 pokusov a taktiež štyri samovraždy. Štatistiku teraz zvýšil známy biznismen: „Nie sú úplne výnimkou v rámci väzenstva na Slovensku ale aj celoplošne v rámci ostatných krajín. Samotné väzenské prostredie vytvára určité stresové situácie najmä z pohľadu, že je človek zrazu medzi štyrmi stenami, úplne má obmedzený kontakt“, priblížil koncom minulého roka počas tlačovky bývalý generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan, ktorý po tom ako Lučanský v nemocnici zomrel z funkcie odstúpil.
Neprimerane spútaný
Lučanského samovraždu vyšetrovala komisia, ktorú zložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú informáciu o tom, že príčinou jeho smrti bola samovražda. „Záver komisie je taký, že komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú informáciu, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie, teda pokus o samovraždu,“ uzavrel predseda komisie Tomáš Čitbaj.
Bývalá česká ochrankyňa práv Anna Šabátová, ktorá bola tiež členkou komisie, potvrdila, že neboli porušené ľudské práva. Poznamenala, že komisia preberala aj otázky, či bolo potrebné, že Lučanský bol spútaný aj v nemocnici, pričom následne spadol z vozíka, alebo či k samovražde mohlo prispieť aj to, že bol na cele sám.
„Uzavreli sme to ako neprimerané opatrenie,“ poznamenal predseda komisie na otázku, prečo bol Lučanský spútaný pri premiestňovaní v nemocnici. Prípady použitia pút treba posudzovať individuálne – prípad od prípadu, nie plošne, dodal Čitbaj so Šabátovou.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Siahol si vo väzbe na život. Známy podnikateľ sa predávkoval. Biznis mal s prominentným architektom!