eReport.sk
Foto: shutterstock

SHMÚ varuje! Na Slovensko sa rútia silné búrky. Riziko krupobitia

Vo väčšine krajov Slovenska platí výstraha 2. stupňa pred búrkami. Na severe platia tiež výstrahy pred prívalovými povodňami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

Riziko povodní

Výstrahy druhého stupňa platia do 19.00 h vo všetkých krajoch okrem Košického a Prešovského. Búrky môžu byť podľa meteorológov spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov zrážok za polhodinu, s nárazmi vetra 70 až 110 kilometrov za hodinu a s krúpami „Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť informáciám o meteorologickej situácii, sprievodných javoch a sledovať pokyny krízových zložiek,“ varuje SHMÚ. Upozorňuje tiež, že búrky môžu vyvolať vzostup vodných hladín, spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách či elektrickom vedení.

Výstraha pre Čadcu, Trenčín, Púchov…

Druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovou povodňou platí pre Čadcu predbežne do 20.00 h. Výstraha prvého stupňa je vydaná pre Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Trenčín, Ilavu, Púchov, Považskú Bystricu a Bytču.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí do 21.00 h pre územie západného a stredného Slovenska, od 19.00 h sa rozšíri na územie Košického a Prešovského kraja, kde je potrebné rovnako ako v Banskobystrickom kraji s búrkami rátať až do polnoci. „Búrky môže sprevádzať prudký lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov zrážok za 30 minút a nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu, pri búrkach môžu takisto padať krúpy,“ informujú meteorológovia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SHMÚ varuje! Na Slovensko sa rútia silné búrky. Riziko krupobitia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php