eReport.sk
Fotografie zverejnené SHMÚ v súvislosti s tlakovou vlnou.
Fotografie zverejnené SHMÚ v súvislosti s tlakovou vlnou. Zdroj: fb/shmú

SHMÚ upozornil: Tlaková vlna po výbuchu podmorskej sopky dorazila aj na Slovensko

Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, vzdialenej 17.000 kilometrov, dorazila v sobotu (15. 1.) večer aj nad Slovensko. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že v nedeľu nadránom zaevidoval aj príchod druhej vlny.

Podľa slov SHMÚ dorazila prvá tlaková vlna po výbuchu sopky na Slovensko v sobotu večer okolo 19.15 h SEČ a na viac ako dve hodiny „rozkmitala“ na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu. Prvej tlakovej vlne tak trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko. „O necelých sedem hodín neskôr (v nedeľu ráno o 2.00 h SEČ) dorazila z opačnej strany aj druhá vlna, ktorá k nám putovala po dlhšej dráhe,“ dodal ústav.

Skonštatoval tiež, že prvá vlna sa prejavila pomerne rýchlym nárastom tlaku vzduchu a následným poklesom. „Druhá vlna sa na rozdiel od prvej prejavila skôr výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhšiu dobu,“ dodali meteorológovia.

Zdroj: fb/shmu.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SHMÚ upozornil: Tlaková vlna po výbuchu podmorskej sopky dorazila aj na Slovensko

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti