eReport.sk
Spoločné cvičenie Južnej Kórey a USA
Obrnené vozidlá americkej armády sa pripravujú na prechod cez rieku Hantan na cvičisku v Inčchone, neďaleko hraníc so Severnou Kóreou 13. marca 2023. Južná Kórea a USA začali v pondelok spoločné vojenské cvičenia. Severná Kórea v tomto čase testovala balistické strely. Foto: tasr/ap

Severná Kórea testovala ďalšiu balistickú strelu, USA žiadajú dialóg

Severná Kórea vo štvrtok odpálila smerom do vôd Japonského mora ďalšiu bližšie nešpecifikovanú balistickú strelu. S odvolaním sa na juhokórejskú armádu o tom informovala agentúra AP.

Soul vo vyhlásení pripomenul, že išlo už o tretiu skúšku tohto typu zbrane v tomto týždni. AP dodala, že test sa uskutočnil len niekoľko hodín pred stretnutím lídrov Južnej Kórey a Japonska, na ktorom majú diskutovať aj o vývoji hrozieb zo strany režimu KĽDR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Spoločné cvičenie Južnej Kórey a USA
  2. Severná Kórea musela prijať opatrenia
  3. Pripravujú sa na vojnu?

Odpálenie z ponorky

Zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády spresnil, že k odpáleniu balistickej strely došlo vo štvrtok ráno miestneho času. Ďalšie podrobnosti, napríklad ako ďaleko strela letela, Soul neuviedol.

Severná Kórea v nedeľu otestovala dve strely s plochou dráhou letu, ktoré odpálila z ponorky. V utorok smerom do Japonského mora skúšobne odpálila ďalšie dve balistické rakety krátkeho doletu.

Spoločné cvičenie

Pchjongjang sa uchyľuje k týmto testom v čase, keď Južná Kórea a Spojené štáty podnikajú spoločné vojenské cvičenia, ktoré sú najrozsiahlejšie za posledných päť rokov.

Spoločné cvičenia Washingtonu a Soulu sa pod názvom Freedom Shield začali v pondelok a potrvajú 11 dní. Pchjongjang ich označil za prípravy na agresívnu vojnu voči KĽDR a pohrozil „masívnou“ reakciou.

Juhokórejská armáda zdôraznila, že ide o obranné cvičenia, ktoré budú okrem iného zahŕňať „vojnové postupy na odrazenie potenciálnych severokórejských útokov“.

Výzva na dialóg

Spojené štáty americké krok Severnej Kórey odsúdili, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price. Vzniknutú situáciu označil za hrozbu pre mier a bezpečnosť vo svete. Ako informovala agentúra Jonhap, Price súčasne vyzval Severnú Kóreu, aby sa zdržala ďalších provokácií a začala viesť dialóg. Potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu i Japonsko

„Odpálenie je jasným porušením viacerých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a dokazuje hrozbu, ktorú nelegitímny program zbraní hromadného ničenia a balistických rakiet KĽDR predstavuje pre jej susedov, región, medzinárodný mier a bezpečnosť a globálny režim nešírenia zbraní,“ dodal Price.

Price tiež uviedol, že konanie KĽDR je dôkazom, že štáty sveta musia trvať na plnení rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN týkajúcich sa tejto krajiny. Ich cieľom je zakázať Severnej Kórei získavať technológie a materiály potrebné na uskutočnenie raketových skúšok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Severná Kórea testovala ďalšiu balistickú strelu, USA žiadajú dialóg

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php