eReport.sk
Poslanec NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.
Poslanec NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga. Foto: tasr

Šeliga si myslí, že EÚ a Slovensko by sa nemali podriaďovať USA: Ukrajine by poslal hneď stíhačky!

Európska únia (EÚ) i SR by mali byť rýchlejšie a akčnejšie v prípade poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol poslanec Národnej rady SR a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Slovensko  by podľa neho malo byť autonómnejšie aj pri rozhodnutí, či na Ukrajinu poslať stíhačky slovenskej armády. Jeho oponent v diskusii, poslanec parlamentu a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš považuje tieto slová za nezodpovedné a nebezpečné.

„Takýto krok by znamenal priame vtiahnutie SR do vojny,“  zdôraznil Tomáš, poukazujúc v tejto súvislosti na vyjadrenia Kremľa, varujúce pred spôsobmi intervencie tretích strán do konfliktu.

Tomáš upozornil na priame vťahovanie do vojny

„Povedali, že už len využitie letísk niektorej z krajín NATO alebo EÚ by považovali za priamy vstup do vojenského konfliktu, nieto ešte dodanie stíhačiek,“ upozornil. „Slovensko nesmie robiť nič, čo by ho mohlo priamo vtiahnuť do vojny,“ skonštatoval.

Šeliga nevidí rozdiel medzi muníciou a stíhačkami

Šeliga sa ale pýta, aký je rozdiel medzi akvizíciou vojenského materiálu a munície a dodávkou stíhačiek krajine, ktorá sa bráni agresii. Zároveň poukazuje na mocenské snahy Moskvy. „Putin sa  vôbec neriadi tým, čo posielame alebo neposielame,“ upozornil. „Čím ďalej budeme vajatať a budeme váhať, tým viac bude trpieť Ukrajina a narastá riziko pre ďalšie krajiny. Netvárme sa, že sa nás to nedotýka, naopak, konflikt na Ukrajine sa nás dotýka stále viac,“ dodal zvýrazňujúc, že vojenské zásahy Ruska sa dejú čoraz bližšie hraníc so Slovenskom. Preto, ak bude možné zabezpečiť prostredníctvom partnerov v NATO slovenský vzdušný priestor, nevidí problém v poskytnutí stíhačiek, alebo napríklad protilietadlového systému Ukrajine.

Tomáš: Majte pud sebazáchovy, myslite na občanov

Tomáš sa Šeligu spýtal, či jeho neuváženými vyhláseniami chce privolať vojnu na území Slovenska. „Veď posielajme Ukrajine to, čo môžeme, sankcie, ktoré majú význam, sú takisto v poriadku, ale majte prosím pud sebazáchovy a myslite na občanov Slovenska,“ vyzval opozičný poslanec. Šeligovi pripomenul zároveň postoj Spojených štátov i Nemecka, ktorí odmietli plány Poľska sprostredkovať odovzdanie stíhačiek, vzhľadom na riziko priameho konfliktu medzi NATO a Ruskom.

Šeliga si myslí, že EÚ a Slovensko by mali byť pri rozhodnutiach autonómnejšie a nepodriaďovať sa názoru USA. „Vojna je za našimi hranicami, my sa musíme rozhodnúť,“ upozornil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
  2. Na snímke utečenci z Ukrajiny na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom 4. marca 2022.
  3. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
  4. Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO)
  5. Exminister financií a podpredseda strany Smer-SD, Ladislav Kamenický.
  6. Dym stúpa k oblohe z horiacich kontajnerov počas ostreľovania mesta Vasylkiv, ktoré sa nachádza juhozápadne od Kyjeva na 17. deň ruskej invázie na Ukrajine v sobotu 12. marca 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šeliga si myslí, že EÚ a Slovensko by sa nemali podriaďovať USA: Ukrajine by poslal hneď stíhačky!

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti