eReport.sk
Sprava predseda TTSK Jozef Viskupič a minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.
Sprava župan Jozef Viskupič a minister Branislav Gröhling. Foto: tasr

Šéfovia krajov vo vývrtke: Odmietame návrh vlády, je to 15-ročný krok späť!

Združenie samosprávnych krajov SK 8 nesúhlasí so vznikom krajských školských úradov. Šéfovia krajov považujú tento krok za centralizáciu, ktorú dôrazne odmietajú. Naopak, žiadajú kroky smerujúce k decentralizácii. SK 8 takto reaguje na návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú v stredu schválila vláda SR.

“Považujeme to za obrovský, vari 15-ročný krok späť. Stanovisko SK 8 je jasné. Našim zámerom je presný opak, čo by prispelo k decentralizácii. Za zmysluplné považujeme prehodnotenie kompetencií, nie vytváranie ďalších štátnych úradov,” skonštatoval predseda SK 8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Návrh schválili skôr, ako prišlo na sľub Gröhlinga

Kraje sú podľa neho pripravené prebrať všetky kompetencie okresných úradov v oblasti stredného školstva, pretože “krajskými školskými úradmi” sú už dnes de facto odbory školstva úradov samosprávnych krajov. Pripomenul, že túto ambíciu tlmočili predstavitelia SK 8 ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS) už na vlaňajšom rokovaní v Banskej Bystrici.

“Minister ešte v júni minulého roka prisľúbil, že o reforme regionálneho školstva bude s nami ešte rokovať. Návrh však už dnes, žiaľ, schválil vládny kabinet,” zdôraznil Viskupič.

O návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve musí rokovať ešte parlament. V prípade schválenia by zmeny mali začať platiť od 1. januára 2022.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport