eReport.sk
Tedros Adhanom Ghebreyesus, foto:tasr

Šéf WHO: Žiadna krajina nemôže urýchliť cestu z pandémie tretími dávkami


Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu varoval, že žiadna z vyspelých krajín sveta neukončí pandémiu plošným očkovaním tretími dávkami, keďže v rozvojových krajinách nedostalo mnoho ľudí ešte ani prvú dávku vakcíny. Informovala o tom agentúra AFP.

Očkovanie dopomôže k predĺženiu pandémie

„Plošné očkovania tretími dávkami pravdepodobne predĺžia pandémiu a nie ju ukončia. Vírusu sa poskytne viac príležitostí na šírenie a mutáciu, keď sa budú vakcíny distribuovať do krajín, kde už je teraz vysoká zaočkovať obyvateľstva,“ myslí si šéf WHO. Tedros však vzápätí dodal, že aktuálne schválené vakcíny naďalej poskytujú „významnú ochranu“ pred novým a rýchlo sa šíriacim variantom omikron.

Väčšina krajín sveta vydalo odporúčania na tretiu dávku

Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pre imunizáciu, pôsobiaca pri WHO, v stredu uviedla, že najmenej 126 krajín po celom svete už vydalo odporúčania týkajúce sa dodatočných dávok vakcíny a 120 krajín začalo tieto programy implementovať. 

Bohaté krajiny skúpili väčšinu vakcín

AFP pripomína, že WHO dlhodobo varuje, že „do očí bijúca“ nerovnosť v prístupe k vakcínam proti covidu spôsobila, že mnohí zraniteľní ľudia v chudobnejších krajinách sveta zostali bez očkovania, zatiaľ čo bohatšie krajiny skupujú vakcíny pre svoje potreby.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf WHO: Žiadna krajina nemôže urýchliť cestu z pandémie tretími dávkami

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne