Podľa Holjenčíka nie sme pripravení ani na elektromobilitu, pretože nedokážeme vyrobiť potrebné množstvo elektriny a nemáme na to vybudovanú ani distribučnú a prenosovú sústavu.
Hosťom Jozefa Hübla v relácii Bez cenzúry bol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Reč bola najmä o tom, ako je to u nás s energiami a cenami za ne. Ako vznikajú ceny energií, prečo stúpajú a aký podiel na tom majú rozhodnutia EÚ.
Zelené zdroje zvyšujú ceny elektriny
Šéf ÚRSO v rozhovore okrem iného vysvetlil aj cenotvorbu pri elektrickej energii, pričom jednu dôležitú časť ceny elektriny tvorí takzvaná tarifa za systémové služby. Je to poplatok za to, že elektrina je neustále dostupná v sieti pre každého odberateľa, čo predstavuje náklady pre výrobcu elektriny. Druhým dôvodom tejto tarify je nestability dodávok zelených zdrojov.
„Predstavte si solárne elektrárne. Príde mrak a ste bez elektriny. Niekto musí byť pripravený tento výpadok nahradiť. A sú to tie klasické zdroje či už jadrové elektrárne alebo paroplynové cykly, ktoré v momente výpadok vyrovnajú. Pokiaľ ide o zelené zdroje, čím bude viacej fotovoltiky alebo nebodaj veterných elektrární, tým bude predmetná tarifa vyššia a tým bude elektrina drahšia. To sú spojené nádoby,“ zdôraznil Holjenčík.
Na elektromobilitu nie sme vôbec pripravení
Témou rozhovoru bola aj elektromobilita, s ktorou je logicky spojená zvýšená spotreba elektriny, z čoho nevyhnutne vyplýva otázka, odkiaľ ju vziať. „Ja tvrdím, že veci treba brať s rozumom a nie stádovitým efektom. Na skokovú zmenu naozaj nie sme pripravení. My nezvládneme ani cieľ do roku 2030 mať každých 20 alebo 50 kilometrov nabíjaciu stanicu. Nemáme na to zdroje, nemáme toľko elektriny a nemáme na to vybudovanú distribučnú a prenosovú sústavu. Okrem toho máme pomalé nabíjačky a každý bude chcieť rýchlu nabíjaciu stanicu. To bude vyžadovať kompletnú výmenu rozvodov. A to všetko chce čas a peniaze. Ak by sme tieto ciele chceli splniť, museli by sme vynaložiť zhruba 12 miliárd eur,“ šokoval Holjenčík.
Mohlo by vás zaujímať
V prípade plynu šéf ÚRSO na otázku, či Európa dokáže prežiť bez toho ruského, odpovedal: „Je to číry nezmysel. Európa sama priznáva, že bez ruského plynu neprežije. Tváriť sa, že ho nepotrebujeme, je hlúposť. Okrem toho cez SR prechádza plynovod s najväčšou kapacitou v Európe. Poplatok za tranzit je nízky, teda výhodný. A EÚ si strieľa do kolena, keď chce tento plynovod zatvoriť. Ten plyn je pre Európu potrebný a obzvlášť pre Slovensko,“ uviedol.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Šéf ÚRSO Holjenčík v Bez cenzúry: Európa bez ruského plynu neprežije. Zelené zdroje zdražujú elektrinu