eReport.sk
Šéf RTVS o čistkách kvôli Ficovi
Ľuboš Machaj. Foto: TASR

Šéf RTVS o čistkách kvôli Ficovi. Reagoval aj na Matoviča: Vyzná sa, ako minister je však držgroš

Šéf RTVS o čistkách kvôli Ficovi, ale aj o tom, ako vníma lídra OĽANO Igora Matoviča. Nástup nového riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja do funkcie bol naozaj ostrý. Len tri mesiace po tom, ako si sadol na šéfovskú stoličku, sa rozhodol vymeniť celé vedenie spravodajstva. Za všetkým stál jeho nesúhlas s odvysielaním prejavu opozičného lídra Roberta Fica 17. novembra. Strana Smer-SD mala totiž vtedy svoj pracovný snem. A verejnoprávna televízia odvysielala v priamom prenose hodinový prejav trojnásobného expremiéra zo straníckeho snemu. Pripomíname, že Machaj je nominantom súčasnej vlády, ktorá ho do jeho pozície zvolila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Chceme tretiu svetovú vojnu?
  3. Šéf Smeru-SD počas prejavu na sneme strany 17.novembra.
  4. Na kombosnímke zľava Matúš Šutaj Eštok a Marta Jančkárová.

„Ja si naozaj myslím, že to bolo zásadné zlyhanie. Nejde o to, či to bol Smer, alebo nie, ale o to, ako neštandardne to bolo do vysielania RTVS nasadené. Divák musel byť šokovaný, že prejav sledoval bez akéhokoľvek kontextu, upútavky či vysvetlenia na začiatku alebo na konci. Snemy politických strán vysiela aj Česká televízia, ale sú to zväčša veľké volebné snemy, kde sa dejú naozaj dôležité veci. A v kontexte. Majú štúdio, kde to divákovi vysvetlia,“ vyjadril sa Machaj v rozhovore pre Denník N.

Snem Hlasu odvysielali krátko predtým

Známky dvojakého metra nesie najmä informácia, že Machaj nemal problém s odvysielaním prejavu zo snemu strany Hlas-SD jeden a pol mesiaca pred konaním snemu Smeru. „Je pravda, že sa Mária Hlucháňová (dnes už bývalá šéfka spravodajstva RTVS – pozn. red.) opierala o to, že sa odvysielal aj snem Hlasu pred jeden a pol mesiacom. Ja som už vtedy mal problém, no vtedy sme si vysvetľovali, že ide o najsilnejšiu stranu a za príhovorom boli názory politológov. No bolo chybou, že sme si nevytvorili systém, ako sa máme takejto udalosti zhostiť,“ argumentuje Machaj.

Že by jeho zásah do spravodajstva bol prejavom cenzúry, však odmieta: „Môj zásah v žiadnom prípade nebol cenzorským zásahom, ako to opisovali niektoré politické elity. Išlo len o to, aby sme do budúcnosti zabránili takejto neštandardnej prezentácii politických strán vo verejnoprávnom médiu.“

Chcel porušiť pravidlá štatútu RTVS?

Machaj tvrdí, že o pláne odvysielať Ficov prejav mal vedieť dopredu. Spravodajstvo by sa však podľa príslušných pravidiel nemalo riadiť povoleniami a zákazmi riaditeľa RTVS. „Takáto zásadná vec by sa podľa mňa mala konzultovať,“ kontruje. „Bol to masaker, ale stojím si za tým. Bude to znamenať konsolidáciu redakcie a to, aby 24-ka išla ďalej,“ dodal.

Matovičov človek?

Do celej záležitosti však automaticky vstupuje otázka, či vplyv na vysielanie RTVS nemá aj minister financií Igor Matovič (OĽANO). Machaj je totižto na svojej pozícii hlavne vďaka strane OĽANO. „Musím za seba povedať, že osobné stretnutie s ním, aj to pred voľbou riaditeľa RTVS, patrilo k tým pozitívnejším. Je to človek, ktorý napriek jeho mediálnemu obrazu je rozhľadený a vyzná sa v mediálnej sfére. Tam bola diskusia zaujímavá. No hneď ako príde na peniaze, je taký, aký zrejme má byť minister financií. Držgroš, s ktorým musíte rokovať o všetkom,“ vyjadril sa.

Zdroj: dennikn.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf RTVS o čistkách kvôli Ficovi. Reagoval aj na Matoviča: Vyzná sa, ako minister je však držgroš

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti