eReport.sk
Andrej Doležal (nominant Sme rodina) a generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták,
Andrej Doležal a Martin Ľupták. Foto: tasr

Šéf pošty mal ku kritizovanému tendru súkromnú otázku! Doležal sa opakuje, Kremský súhlasí s Ficom

Morálne ani etické rozmery momentálne nie sú kritériami verejného obstarávania. Pri zákazke Slovenskej pošty na strážne služby je dôležité, že vznikla hospodárska súťaž a bolo to korektné. Uviedol to minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v piatok počas živého vysielania na sociálnej sieti. V podstate zopakoval iba svoje predošlé vyhlásenie. Šéf Slovenskej pošty Martini Ľupták hovorí o politizácii a Peter Kremský (OĽANO) vidí spoza dverí prichádzať mafiu.

Doležal ocenil, že súťaž bola natoľko otvorená, že sa zapojili mnohé firmy v každom regióne. Podľa jeho slov treba rešpektovať, že víťazom je spoločnosť Lama SK. “Môžeme špekulovať o nejakých morálnych, etických rozmeroch, ale to momentálne kritériá verejného obstarávania nie sú,” zdôraznil vo videu minister.

Ľupták: Pošta splnila len to, čo splniť mala

Šéf Slovenskej pošty Martin Ľupták priblížil, že v každej časti Slovenska sa zúčastnilo viac ako desať firiem, čo považuje za hospodársku súťaž. Ako víťaz vyšla spoločnosť Lama SK, ktorá ponúkla najnižšiu cenu vo všetkých troch častiach, pričom cena bola vyhodnocovaná prostredníctvom automatizovaného systému elektronickej aukcie.

Následne začala komisia preverovať všetky podmienky a zistila, že firma nebola zapísaná v registri partnerov verejného sektora (RPVS). Spoločnosti preto oznámili, že ju vylučujú, tá však podala námietku. Ľupták ozrejmil, že rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bolo také, že vrátil poštu o dva kroky naspäť, pričom Lama SK sa medzitým zapísala do RPVS. Podľa neho tak pošta splnila len to, čo splniť mala, a uznala ako víťaza spoločnosť Lama SK.

Ľupták zároveň podotkol, že by nerád Slovenskú poštu zaťahoval do politiky. “Moja súkromná otázka ako predsedu predstavenstva je, keď je z toho taký veľký politický problém, potom prečo ich zaregistrovali registrové súdy, prečo ÚVO rozhodol, ako rozhodol,” dodal.

Fico hovorí, že na spoločnosť je prepojený Makó

Opozičný Smer-SD avizoval iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce od Slovenskej pošty žiadať odstúpenie od zákazky pre spoločnosť Lama SK. Šéf strany Robert Fico hovorí, že na spoločnosť je prepojený tzv. kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Slovenská pošta reagovala, že sa dôrazne ohradzuje voči akýmkoľvek obvineniam zo strany politického subjektu z netransparentného postupu pri realizácii verejnej súťaže na výkon strážnej služby. Voči tvrdeniu Smeru-SD sa ohradil aj premiér Eduard Heger (OĽANO).

Kremský: Smer vytvára bezpečnostné riziko pre štát

Naopak, inak ako predseda vlády vidí situáciu šéf parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO). Koaličný poslanec príslušný k rovnakému hnutiu ako premiér, vlastne vyjadril súhlas s rétorikou Fica, keď vo štvrtok vyhlásil, že mafia sa vracia do štátnych zákaziek zadnými dverami. Poukázal na to, že Lama SK nedávno zvíťazila aj v ďalšom štátnom tendri, za strážnu službu na západnom, strednom a východnom Slovensku jej má Slovenská pošta zaplatiť 9,5 milióna eur plus DPH. Kremský tvrdí, že jej konateľom je známy Ladislava Makóa, s ktorým sa vystriedal vo funkcii konateľa SBS Abas SR Management, z ktorej Ladislav Mákóa odišiel predtým, ako sa stal šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) za druhej vlády Roberta Fica (Smer-SD).

“Aktivitami týchto spoločností a ich prepojeniami by sa mali okamžite zaoberať Národný bezpečnostný úrad, Najvyšší kontrolný úrad, Národná banka Slovenska či Úrad pre verejné obstarávanie. Ich prepojenie na organizovaný zločin a stranu Smer vytvára bezpečnostné riziko pre štát,” myslí si Kremský.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf pošty mal ku kritizovanému tendru súkromnú otázku! Doležal sa opakuje, Kremský súhlasí s Ficom

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti