eReport.sk
Lekár Peter Visolajský Foto: tasr

Šéf lekárskych odborov Visolajský: Diskusia o očkovaní v RTVS chýba, ale nie s teoretikmi, ktorí sa do nej hlásia!


V nemocniciach sa na tretiu vlny nijako špeciálne nepripravujú a najväčším problémom je nedostatok lekárov a sestier. Rezort zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského ho však ignoruje a so zdravotníkmi komunikuje minimálne. Povedal doktor pediater a šéf lekárskych odborov z Fakultnej nemocnice v Nitre Peter Visolajský v rozhovore pre portál eReport. Dodáva, že očkovanie u obvodných lekárov skončilo fiaskom, za ktoré je zodpovedné ministerstvo zdravotníctva. Diskusia o očkovaní by mala podľa neho dostať väčší priestor vo verejnoprávnych médiách.

Tento týždeň sme zaznamenali denný prírastok nakazených prvýkrát po skončení druhej vlny viac ako 200 ľudí. Ako to vyzerá teraz v nemocniciach?

Tam je vždy časový posun. Tie príjmy do nemocníc sa začnú mesiac potom približne, tri až štyri týždne po náraste pozitívnych prípadov sa to objaví v nemocniciach. Tie prípravy v podstate nie sú navyše.

Znamená to, že ešte sa nedeje nič špeciálne?

Áno. My máme v jednotkách nejaké nové prípady do nemocníc, ale nie je to ešte taký vysoký nárast.

Koľko máte už u vás prípadov delta variantu?

Neviem koľko je v našej nemocnici v Nitre, lebo som teraz týždeň na dovolenke, ale minulý týždeň sme mali dvoch pozitívnych. Ale to sa mení každý deň, tak neviem koľko ich je aktuálne.

Dá sa už povedať, že naplno začala tretia vlna?

Ona už začala v auguste. To sa nabaľuje každým dňom, teraz otvorili školy, zvýšila sa mobilita, takže budúci týždeň na ten ďalší bude určite vyššia. Boli demonštrácie, to sa prejaví všetko na raste.

Kedy to podľa vás začne byť už kritické?

Citeľne začnú pribúdať ľudia do nemocníc o mesiac a začiatkom októbra by sme mohli vidieť výraznejšiu situáciu.

Spomínali ste demonštrácie, v polovici septembra tiež príde pápež. Ako veľmi to zrýchli šírenie covidu?

Takéto hromadné akcie, nielen návšteva pápeža, ale aj medzinárodné letecké dni či hokejová kvalifikácia na olympiádu určite zrýchlia šírenie vírusu. To je najrizikovejšie prostredie, aréna kde veľa ľudí kričí, bez rúšok tam sedeli. Toto sú rizikové situácie, ktoré to zhoršujú. A nepríde mi správne ak máme rozdielny prístup k akciám. Na návštevu pápeža je dovolené ísť len očkovaným, ale pri leteckých dňoch, ktoré sú pod záštitou ministerstva vnútra a obrany, tak tam nie je takéto prísne obmedzenie. Nepríde mi to ani spravodlivé ani správne.

Aké opatrenia robí teraz ministerstvo zdravotníctva napríklad aj smerom k nemocniciam?

Ja necítim žiadne opatrenia. Nevidíme, že by sa niečo mimoriadne dialo zo strany ministerstva k nemocniciam. Ani nejaká stabilizácia personálu sa nekoná. Lebo sme im vytýkali, že veľa kolegov nám odišlo do zahraničia, sestry končia a žiadne nové nepribúdajú. V tomto smere sa zase nič nestalo ďalší rok, napriek vláde, ktorá to má v programovom vyhlásení. Nevidíme žiadne ústretové kroky k zdravotníckemu personálu.

Ako prebieha komunikácia s rezortom, je to lepšie ako za predchádzajúceho ministra Marka Krajčího?

V konečnom výsledku je to bez zmeny. My sme boli na niektorých rokovaniach prizvaní, čo sa týka reformy nemocníc tak sme boli na prvom a poslednom. Informovali nás o niektorých zásadných veciach, k tomu sme mali dve sedenia, ale žiadny výsledok nemáme doteraz.

Počas predchádzajúcich vĺn boli problémom odložené operácie kvôli covidu. Ako je to teraz?

My sme sa snažili dohnať čo sa dalo počas tých lepších mesiacov, doriešiť v nemocniciach pacientov. Samozrejme bolo to pomerne náročné, keďže sú dovolenky, tak sa to aj ťažšie plánuje. Teraz myslím aj pacientov, ale v rámci možností sme sa to snažili dobehnúť. Tobôž keď v zime nemali zdravotníci žiadne dovolenky a veľa nadčasov, preto si chceli aspoň cez leto trocha oddýchnuť. Ale tie naše možnosti sú obmedzené personálne. Nedokážeme pracovať nad svoje možnosti.

Stihli si všetci lekári zobrať dovolenku?

Určite nie a hlavne sestry nie. To nebolo reálne, aby si v tak krátkom čase vyčerpalo množstvo sestier ale aj lekárov často ešte minuloročnú dovolenku. To je v neprospech pacientov, lebo keď je zdravotník oddýchnutý, tak určite aj lepšie pracuje.

Momentálne je zaočkovaných na Slovensku niečo viac ako 43% obyvateľov. Vyzerá to tak, že už to ani nejako veľmi rásť nebude. Počíta sa s tým, že už sa blížime k stropu počtu celkovo zaočkovaných?

Vedel by som si predstaviť ďaleko lepšie počty. Najväčšiu dôveru ľudia majú podľa prieskumov k svojmu lekárovi. Takže tam je najväčšia možnosť, aby obvodný lekár presvedčil svojich pacientov na očkovanie. Hlavne tých starších. Napriek tomu máme okolo 3 tisíc ambulancií a zapojených nejakých 370 čo je smiešne. A z tohto pohľadu to očkovanie u obvodných lekárov v rukách ministerstva je naozaj fiasko. Tu sme mohli naozaj spraviť ďaleko viacej.

Jednou z vecí, aspoň podľa pôvodnej interpretácie, ktorá mala pomôcť bola očkovacia lotéria. Už beží niekoľko týždňov, bol to dobrý nápad?

Samozrejme treba vyskúšať všetky možnosti, aby sme zvýšili zaočkovanosť. Ale ja som za to, aby sme si najskôr splnili základné domáce úlohy, ako je napríklad to očkovanie u obvodných lekárov, lepšia dostupnosť očkovania pre starých ľudí a viacej výjazdových tímov. Toto sme si nesplnili. netvrdím, že očkovacia lotéria je absolútny nezmysel. Má svoj význam, ale ďaleko predtým sú dôležitejšie veci.

Objavil sa list členov hudobnej skupiny Maduar v ktorom žiadajú diskusiu vo verejnoprávnej televízii RTVS o očkovaní kde by mali byť prizvaní aj odporcovia vakcinácie či skeptickí odborníci (doktor Igor Bukovský či analytik Juraj Mesík). Čo si o tom myslíte, mohla by takáto diskusia k niečomu pomôcť?

Nie, týchto ľudí, ktorí sa tam hlásili do diskusie, to sú čisto teoretici, ktorí nemajú svojich pacientov. Nevideli ich, ani neliečili a ich odporúčania sa už ukázali v uplynulých mesiacoch ako nesprávne, ale bez akejkoľvek zodpovednosti. V tomto my lekári máme ďaleko inú úlohu, lebo my za tých pacientov zodpovedáme a veľa sme ich odliečili. Zažili sme tu zimnú vlnu na vlastnej koži, kde nám tisíce pacientov prešli rukami a nemyslím si, že diskusia s pár hlučnými teoretikmi zo sociálnych sietí bez praxe, bez zodpovednosti a s hypotézami, ktoré sa už ukázali ako nesprávne, by niečomu pomohla.

Predsa len však takmer 57% – teda väčšina – ľudí u nás stále nie je zaočkovaná ani prvou dávkou. Nechýba vo verejnoprávnej televízii či rozhlase lepšia diskusia o vakcinácii?

Určite áno, ale nie s takýmito ľuďmi, ako sme spomínali v predchádzajúcej otázke. Mohla by byť diskusia kde by ľudia, ktoré majú legitímne otázky k zdravotnému stavu pri očkovaní, aby ich kládli odborníkom vo verejnoprávnych médiách. Koniec koncov tie úspešné krajiny ako Veľká Británia takéto diskusie mala. Ale tam naozaj treba posadiť odborníka, ktorý sa veci rozumie, ktorí sa stará o pacientov, ktorí predkladá argumenty podložené v praxi a vysvetľuje ľuďom a odpovedá na ich otázky. Toto tu určite chýba.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf lekárskych odborov Visolajský: Diskusia o očkovaní v RTVS chýba, ale nie s teoretikmi, ktorí sa do nej hlásia!