eReport.sk
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Foto: tasr/ap

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell: Nerozumiem ľudom, ktorí kritizujú dodávky zbraní na Ukrajinu

Ukrajinská armáda tuho odoláva ruskej presile a agresii a vzdať sa jej nehodlá. Napomáhaj jej aj vojenská technika, ktorú dostáva o členov NATO a najmä od USA. Koniec vojny je preto, zdá sa, v nedohľadne.

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Josep Borrell vehementne obhajoval dodávky zbraní na Ruskom napadnutú Ukrajinu. Pre stredajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeinen Zeitung (FAZ) uviedol, že nerozumie ľuďom, ktorí v týchto dodávkach vidia predovšetkým predĺženie vojny. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Rusi nebudú pri rokovaniach akceptovať EÚ?

„Pýtam sa týchto ľudí: To, ako sa táto vojna skončí, nehrá žiadnu rolu? Majú Ukrajinci padnúť na kolená, roztrhaní na kusy Rusmi? To je to, čo chcete?“ uviedol Borrell. „Vojny končia rokovaním. K rokovaciemu stolu sa však musí prísť z pozície sily, a teraz ide o to, aby sa Ukrajinci do tejto pozície dostali,“ dodal. Šéf európskej diplomacie zároveň vylúčil, že by EÚ mohla pri takýchto rokovaniach vystupovať v úlohe sprostredkovateľa. „Rusi to nebudú akceptovať, rovnako ako by sme my v úlohe sprostredkovateľa neakceptovali Rusko,“ podotkol.

Vojny končia rokovaním. K rokovaciemu stolu sa však musí prísť z pozície sily, a teraz ide o to, aby sa Ukrajinci do tejto pozície dostali.

Josep Borrell, šéf zahraničnej politiky Európskej únie

„Turecko tu odvádza celkom dobrú robotu. Má dobré vzťahy na oboch stranách. Najlepšou by bola samozrejme Organizácia Spojených národov,“ uviedol 75-ročný Borrell, ktorý podľa DPA zároveň kritizoval, že EÚ je v mnohých rozhodnutiach odkázaná na jednomyseľnosť členských štátov. „Právo veta fungovalo so šiestimi členmi, ale nie dnes s 27 a nie zajtra s možno 33 krajinami. Je to vždy len ťažšie,“ upozornil.

Related Posts

  1. Vladimir Putin
  2. Príslušníčka civilnej obrany so zbraňou hliadkuje na prázdnej ulici kvôli zákazu vychádzania 27. februára 2022 v Kyjeve.
  3. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell: Nerozumiem ľudom, ktorí kritizujú dodávky zbraní na Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti