eReport.sk
Biden je pripravený rokovať s Putinom
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

Biden reagoval na zatykač na Putina. Poznamenal: USA nie sú členom ICC

Biden reagoval na zatykač na Putina. Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že vydanie zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina Medzinárodným trestným súdom (ICC) na základe obvinenia z vojnového zločinu za deportáciu ukrajinských detí je „oprávnené“. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vladimir Putin
  2. Vladimir Putin
  3. Jeden čihí, druhý hota! Putina v Maďarsku nezadržia, JAR ho bude musieť riešiť

Prezident povedal, že tento krok je „veľmi dôležitý“, pričom poznamenal, že Spojené štáty nie sú členom ICC. Zmienený trestný súd so sídlom v Haagu vydal v piatok zatýkací rozkaz na  Putina pre jeho činy na Ukrajine. ICC v piatkovej tlačovej správe uviedol, že zatykač vydáva aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Medvedev zatykač prirovnal k „toaletnému papieru“

Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska, a to na základe príslušných článkov Rímskeho štatútu ICC.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil zatykač za neslýchaný a neprijateľný. Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev tento zatykač prirovnal k „toaletnému papieru“.

„Je to len začiatok procesu vyvodzovania zodpovednosti“

Peskov uviedol, že Rusko, rovnako ako aj viaceré ďalšie krajiny, právomoc tohto súdu neuznáva. A jeho rozhodnutia sú podľa Ruskej federácie z právneho hľadiska neplatné. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell označil zatykač, ktorý ICC vydal na Putina za vojnové zločiny na Ukrajine, za „dôležité rozhodnutie“ pre medzinárodnú spravodlivosť. A ukrajinský ľud, pripomína AFP.

„V Európskej únii sme vždy jasne hovorili, že osoby zodpovedné za nezákonnú agresiu proti Ukrajine musia byť postavené pred súd, a táto záležitosť ICC je len začiatkom procesu vyvodzovania zodpovednosti,“ povedal Borrell.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden reagoval na zatykač na Putina. Poznamenal: USA nie sú členom ICC

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti