eReport.sk
Scholz tlmí vášne
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: tasr

Scholz chce hovoriť s Putinom. Ale až keď nastane „pravý čas“

Nemecký kancelár Olaf Scholz plánuje opäť hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, keď nastane ten „pravý čas“. Uviedol to pre nemecký denník Kölner Stadt-Anzeiger v rozhovore, ktorý bol zverejnený v piatok, informuje agentúra AFP.

Obaja lídri spolu naposledy telefonovali vlani v decembri. Scholz vtedy vyzval Putina, aby stiahol ruskú armádu z Ukrajiny. Šéf Kremľa v telefonáte zase obvinil Západ z presadzovania „deštruktívnej politiky.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  2. Lídri Rady Európy počúvajú videoprejav ukrajinského prezidenta Zelenského.
  3. Prezidentka Zuzana Čaputová s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
  4. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  5. Putin demonštruje svoju enormnú silu!

Napätie eskalovalo

Napätie medzi Moskvou a Berlínom odvtedy len eskalovalo, najmä po tom, ako v januári Nemecko súhlasilo s dodaním tankov Leopard 2 nemeckej výroby na Ukrajinu.

Scholz v rozhovore pre nemecký denník trval na tom, že jeho cieľom je „aktívne podporovať Ukrajinu“, no zároveň chce predísť priamemu konfliktu medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom. Dodal, že je dôležité, aby Nemecko úzko spolupracovalo so svojimi partnermi.

Spolkový kancelár na otázku o možnosti ukončenia rusko-ukrajinského konfliktu prostredníctvom rokovaní odpovedal, že Putin musí pochopiť, že vojnu nemožno ukončiť uzatvorením „nejakého chladného mieru“.

„Napríklad premenou súčasnej frontovej línie na novú hranicu medzi Ruskom a Ukrajinou,“ priblížil Scholz. Podľa jeho slov je potrebné dosiahnuť „spravodlivý mier, ktorého predpokladom je stiahnutie ruských vojsk“ z ukrajinského územia.

Nemecko bolo závislé na ruskom plyne

Vzťahy medzi Moskvou a Berlínom vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu mimoriadne ochladli. Rozhodnutie Moskvy znížiť dodávky plynu do Európy zasiahlo Nemecko obzvlášť tvrdo, keďže bolo závislé na lacnom ruskom plyne.

Berlín sa ihneď po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pridal k západným sankciám voči Rusku a podporuje Kyjev v boji proti ruským silám humanitárne i vojensky.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz chce hovoriť s Putinom. Ale až keď nastane „pravý čas“

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php