eReport.sk
Olaf Scholz a Si Ťin-pching, foto:tasr/ap

Scholz a Si Ťin-pching sa zhodli: Je potrebné vyhnúť sa jadrovej eskalácii v rusko-ukrajinskom konflikte!


Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu po návrate z návštevy Číny ocenil zhodu názorov s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, že je potrebné vyhnúť sa jadrovej eskalácii v rusko-ukrajinskom konflikte.

Zhodli sa

„Myslím si, že vo svetle všetkých diskusií o tom, či bolo správne tam (do Číny) cestovať alebo nie – skutočnosť, že čínska vláda, prezident a ja sme mohli vyhlásiť, že v tejto vojne nesmú byť použité žiadne jadrové zbrane – už len preto táto cesta stála za to,“ povedal Scholz na zasadnutí Sociálnodemokratickej strany Nemecka.

Nemecký kancelár v piatok po rozhovore s čínskym prezidentom povedal, že vojna na Ukrajine je nebezpečná pre celý svet. Scholz ešte predtým požiadal, aby Peking využil svoj „vplyv“ na Moskvu, aby zastavila vojnu na Ukrajine.

„Si Ťin-pching zdôraznil, že je potrebné, aby Čína a Nemecko, dve veľké krajiny s veľkým vplyvom, spolupracovali v časoch zmien a nestability a viac prispievali ku medzinárodnému mieru a rozvoju,“

napísala v piatok čínska tlačová agentúra Sinchua.

Biely dom tento týždeň vyjadril znepokojenie nad opakovanými diskusiami ruských predstaviteľov o možnom použití jadrových zbraní na Ukrajine, ktoré vo Washingtone vyvolali obavy, že by sa nasadenie týchto zbraní mohlo stať skutočnosťou, píše AFP.

Ruské ministerstvo deklarovalo už povedané

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu zopakovalo svoj záväzok v súvislosti so zabránením vypuknutiu jadrovej vojny a zdôraznilo, že Moskva považuje zamedzenie vzniku konfliktu s použitím jadrových zbraní za najvyššiu prioritu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čo sa stalo predsedovi parlamentu?
  2. Diktuje Scholz Rusku podmienky?
  3. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
  4. Vyšetrovania zločinov na Ukrajine
  5. Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko
  6. Išlo o hoax?

Scholz bol prvým lídrom zo skupiny G7, ktorý navštívil Čínu od začiatku pandémie ochorenia COVID-19, pripomína AFP. Jeho cesta do tejto krajiny však vyvolala vlnu kritiky v Nemecku i EÚ pre silnejúce ekonomické väzby medzi Berlínom a Pekingom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz a Si Ťin-pching sa zhodli: Je potrebné vyhnúť sa jadrovej eskalácii v rusko-ukrajinskom konflikte!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne