Ukončenie druhej svetovej vojny považuje SaS za dôležitý okamih moderných dejín, keď sa viaceré národy spolu postavili dovtedy nepredstaviteľnému zlu. Koaličná strana to uviedla pri príležitosti 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.
„Druhá svetová vojna znamenala smrť pre viac ako takmer 50 miliónov ľudí. Surové vraždenie desiatok miliónov civilistov, špeciálne Židov, nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva sa vryli do pamäti ľudí. Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si, aké dôsledky so sebou nesie, ak bezhlavo uveríme nejakej ideológii,“ poznamenal podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS).
Zdôraznil, že spomienka na deň ukončenia druhej svetovej vojny je najmä spomienkou na všetkých našich osloboditeľov, ktorí bojovali za slobodu a ľudskosť. Tento deň by sa nikdy nemal stratiť medzi ostatnými sviatkami a voľnými dňami v našich kalendároch, myslí si šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS).
„Na našu minulosť nesmieme zabudnúť, aby sa hrôzy nacizmu už nikdy neopakovali. Za mier a relatívne pokojný život, ktorý dnes žijeme, vďačíme práve našim predkom a ich spojencom. Česť ich pamiatke,“ uzavrel minister na sociálnej sieti.
„Peklo skončilo pred 76 rokmi. Nesmieme nikdy zabudnúť na hrôzy druhej svetovej vojny, ani zlobu, ktorá k vojne viedla. Vážime a pripomíname si hrdinov, ktorí pre našich starých rodičov a nás – ďalšie generácie – zachránili slobodu,“ napísal na sociálnej sieti šéf liberálov Richard Sulík.
„Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom sme spolu s veľvyslancom Ruskej federácie na Slovensku Igorom Bratčikovom a primátorom hlavného mesta Matúšom Vallom položili kytice kvetov k pomníku dvoch mladých vojakov Ivana Gorjonova a Nikolaja Finuškina, ktorí zahynuli v bojoch o oslobodenie Bratislavy 4. apríla 1945. Pomník sa nachádza v lesnom areáli nad Račou a miesto je nazvané Malý Slavín,“ informuje na sociálnej sieti minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). „V súčasnosti prebieha revitalizácia a rekonštrukcia tohto výletného miesta, vrátane pomníka v spolupráci s veľvyslanectvom Ruskej federácie v Bratislave . Táto spolupráca vyplýva z medzištátnej dohody o starostlivosti o pamatníky a vojnové hroby. Je našou morálnou povinnosťou zachovávať pamiatku na tých, ktorí položili svoje životy za oslobodenie našej vlasti v roku 1945,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Saskári o druhej svetovej vojne: Reagujú, Gröhling aj Sulík. Korčok bol s veľvyslancom Ruska