Európska komisia (EK) urobila podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) dôležitý krok v boji proti diskriminácii LGBTIQ osôb, keď pripravila stratégiu, ktorá má prispieť k zníženiu diskriminácie osôb z tejto komunity. Rovnako to ocenila mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS). Väčšina opozície, parlamentnej i mimoparlamentnej, sa však zhoduje, že podstatnejšie je v súčasnosti riešiť pandémiu nového koronavírusu.
Nicholsonová stratégiu označila za signál, že EÚ stojí za svojimi hodnotami a jej prioritou je ochrana ľudských práv. Kľúčové podľa nej bude, do akej miery sa podarí stratégiu pretaviť v jednotlivých členských štátoch. Dodala, že niektoré si identitu a práva LGBTIQ osôb zamieňajú s ideológiou a snažia sa proti tomu bojovať. Tému podľa nej netreba zanedbať ani na Slovensku. Hovorí aj o podpore celospoločenskej diskusie podloženými dátami.
Mimoparlamentný Hlas-SD zdôraznil, že EÚ a členské štáty stoja pred zásadnou výzvou, ako sa vyrovnať s poklesom ekonomiky, znížením sociálnych štandardov ľudí a ochranou zdravia.
„Z týchto výziev predurčí aj budúcnosť európskeho spoločenstva. Ľudskoprávne témy patria k hodnotovej výbave EÚ, avšak dnešná krízová situácia si pýta predovšetkým riešenia v týchto oblastiach,“ uviedla strana.
ĽSNS vníma stratégiu ako zbytočnú aktivitu, ktorá sa v čase krízy sústredí na neprioritné veci. Nesúhlasí s navrhovaným zlepšením uznávania transrodových a rodovo nebinárnych osôb. „Skupine LGBT nie sú objektívne upierané akékoľvek práva. LGBT ľudia sa podieľajú na spoločenskom a sociálnom živote presne tak ako heterosexuáli, s výnimkou obmedzení plynúcich z biologickej prirodzenosti,“ reagovala strana.
Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko zdôraznil, že strana bude vždy proti adopcii detí homosexuálmi. EK by podľa neho mala riešiť najmä situáciu s novým koronavírusom v jednotlivých krajinách. „Ak EÚ bude riešiť sekundárne problémy, hrozí nám rozpad,“ podotkol s tým, že Únia by mala jednotlivým premiérom skôr hovoriť, aby nerobili pokusy na občanoch a usmerniť ich pri testovaní.
KDH reagovalo tým, že Všeobecná deklarácia ľudských práv jasne chráni rovnosť všetkých. Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann dodala, že zmluvy EÚ jasne definujú, ktoré politiky zostávajú plne v kompetencii členských štátov, pričom medzi ne patria kultúrno-etické otázky a oblasť právneho poňatia rodiny. „Tvorba danej stratégie je teda mimo kompetencie EÚ,“ uviedla.
Podľa PS môže stratégia pomôcť v krajinách EÚ, ktoré v ochrane práv LGBTIQ zlyhávajú. Za dôležité pre Slovensko označila strana napríklad „ukončenie škodlivých praktík, ako sú neželané medicínske zákroky voči transrodovým ľuďom“, i posilnenie opatrení voči nenávistným prejavom a diskriminácii. Víta snahu zlepšiť právnu ochranu párov rovnakého pohlavia a „dúhových rodín“ v cezhraničných situáciách.
EK nedávno predstavila prvú stratégiu EÚ pre rovnosť lesbičiek, gejov, bisexuálov, transrodových, nebinárnych, intersexuálnych a queer osôb (LGBTIQ). Tvrdí, že diskriminácia LGBTIQ osôb pretrváva, diskriminovaných sa cíti byť 43 percent ľudí z komunity a situácia sa ešte zhoršila v dôsledku koronakrízy. Stratégia stanovuje sériu opatrení, právnych aj finančných, ktoré by sa mali vykonať v nasledujúcich piatich rokoch. Okrem iného navrhuje rozšíriť zoznam trestných činov na úrovni EÚ o trestné činy z nenávisti vrátane homofóbnych nenávistných prejavov a takto motivovaných skutkov. Mieni, aby sa otázky týkajúce sa rovnosti osôb z komunity LGBTIQ náležite zohľadňovali pri tvorbe politík EÚ.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
SaS a PS uvítali stratégiu pre LGBTIQ komunitu, opozícia pripomína koronakrízu