Zmeny klímy na našej planéte pociťuje ľudstvo čoraz vážnejšie. Prírodné katastrofy, ktoré sú čoraz častejšie, Zem doslova ničia. Požiare, záplavy, suchá či tornáda sú len časť z toho, čo obyvatelia na rozličných kútoch planéty pociťujú nielen na škodách na majetku, ale i stratami na ľudských životoch. Spamätáme sa a začneme robiť niečo pre to, aby sa Zem neotepľovala, a prírodu sme si začali naozaj vážiť, a najmä chrániť?
Šancu predstaviť sa dostali aj podnikatelia
Viac na tému ochrana životného prostredia mala napovedať klimatická konferencia OSN, ktorý sa konala v Dubaji, a ktorá bola príležitosťou na výmenu skúseností. Zúčastnila sa na nej i prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá jej venovala status, v ktorom skonštatovala, že konferencia slúžila aj na nadviazanie kontaktov. „Súčasťou mojej delegácie preto boli aj podnikatelia, zástupcovia samospráv a mladí klimatickí lídri,“ prezradila hlava štátu, podľa ktorej slovenské firmy z oblasti zelených technológií a inovácií mali možnosť stretnúť svojich partnerov zo súkromného sektora z rôznych krajín sveta.
Na podnikateľskom fóre predstavili svoje projekty partnerom z Dubajskej obchodnej a priemyselnej komory aj predstaviteľom viacerých investičných fondov. Zástupcovia z regiónu Blízkeho a Stredného východu prejavili podľa prezidentky záujem o slovenské know-how, technológie a riešenia a preskúmajú možnosti investovania na Slovensku do prezentovaných inovatívnych projektov a partnerstiev. „Naša mládežnícka delegátka Kristína Smiešková dostala príležitosť moderovať panelovú diskusiu, na ktorej prezentovala aj požiadavky mladých ľudí zo Slovenska,“ uvádza v statuse ďalej Čaputová.
Práve mladí rozpoznali svoju úlohu
„Mnohí z nich vnímajú klimatickú krízu ako najväčšiu hrozbu svojej budúcnosti. Teší ma, že práve mladí rozpoznali svoju úlohu byť kritickým hlasom a vytvárajú tlak na politických reprezentantov, aby sa zaviazali k ambicióznejším klimatickým cieľom,“ prízvukuje naša hlava štátu, podľa ktorej sa o väčšie zastúpenie pri rozhodovaní a o väčšie právomoci uchádzajú aj predstavitelia samospráv.
Mohlo by vás zaujímať:
„Prítomní zástupcovia Košíc, Bratislavy a Komárna si mali možnosť vypočuť prezentácie veľkých svetových miest, ktoré ukázali, že úspešnejšie sú tie, ktorým štát dôveruje, dáva im kompetencie aj financie. Samosprávy sa účinne a kompetentne dokážu vysporiadať s dôsledkami klimatickej krízy a ukazuje sa, že s väčšími kompetenciami sa vedia podieľať aj na odstraňovaní jej príčin,“ skonštatovala na záver Zuzana Čaputová. Jej slová sú síce krásne, pri pohľade na to, ako na samosprávy doslova kašľali politici za vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera aj Ľudovíta Ódora však vyznievajú ťažko uveriteľne, ba skôr trápne.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Samosprávy sa účinne a kompetentne dokážu vysporiadať s dôsledkami klimatickej krízy, myslí si Čaputová