eReport.sk
tlačová konferencia predsedu vlády SR Igora Matoviča (vpravo) a ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího (vľavo)
Marek Krajčí a Igor Matovič vítajú Sputnik na košickom letisku. Foto: tasr

Rusom došla so Slovenskom trpezlivosť: Porušili ste zmluvu, chceme Sputnik späť!

Toľko naši vládni politici “tancovali” okolo ruskej vakcíny dovezenej na Slovensko, toľko ju “sušili” v našich skladoch, až, zdá sa, Rusom došla trpezlivosť. Vakcínu Sputnik V, ktorú nám dodali chcú späť. Rusi tvrdia, že Slovensko opakovane porušilo zmluvu.

Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal slovenskú vládu o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V. V oznámení zverejnenom na oficiálnom účte RFPI na sociálnej sieti Twitter sa píše, že sa tak stalo pre porušenie zmluvy. Minister financií a expremiér SR Igor Matovič na sociálnej sieti potvrdil, že RFPI “nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy”, pričom kritikov Sputnika nazval idiotmi.

Rusi hovoria o opakovanom porušení zmluvy

“RFPI … poslal 6. apríla 2021 list, v ktorom žiada (vládu SR) o vrátenie vakcíny z dôvodu opakovaného porušenia zmluvy,” uvádza sa v tvíte, z ktorého citovala agentúra RIA Novosti. Vrátená vakcína bude podľa RFPI použitá v iných krajinách.

RFPI: Všetky dávky Sputnika V sú rovnako kvalitné

RFPI vo svojom stanovisku podľa agentúry TASS uvádza, že slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v rozpore s existujúcou zmluvou zabezpečil testovanie Sputnika V v laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liečiv. TASS pritom uvádza, že RFPI požiadal slovenskú vládu o zaslanie vakcíny do laboratória certifikovaného EÚ.

RFPI vo svojom stanovisku deklaruje, že “všetky dávky Sputnika V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality v Gamalejovom inštitúte”. Kvalitu Sputniku V podľa RFPI potvrdili regulačné orgány z 59 krajín sveta.

Dmitrijev je naďalej odhodlaný pomôcť Slovákom

Výkonný riaditeľ RFPI Kirill Dmitrijev absolvoval vo štvrtok v Moskve stretnutie s ministrom financií SR Igorom Matovičom. Na oficiálnom twitterovom konte ruskej vakcíny @sputnikvaccine sa píše, že RFPI “je naďalej odhodlaný pomôcť Slovákom zaočkovať sa vakcínou Sputnik V.”

Cieľom pracovného stretnutia bolo doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko, ozrejmilo ministerstvo financií SR. O výsledku pracovnej cesty má Matovič informovať v piatok (9.4.) dopoludnia.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok oznámil, že výrobca Sputnika V mu nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Ako informovala jeho šéfka Zuzana Baťová, nedostatok a nekonzistentnosť údajov neumožnili prijatie záveru o pomere prínosov a rizík vakcíny.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity