eReport.sk
Policajti sú pred školou, kde muž podrezal priamo na ulici hrdlo stredoškolskému učiteľovi dejepisu. Foto: tasr/ap

Rusko sa dištancuje od útočníka, ktorý sťal učiteľa: S nami to nemá nič spoločné

Ruské veľvyslanectvo v Paríži sa v sobotu v mene svojej krajiny dištancovalo od muža, ktorý v piatok v meste neďaleko Paríža zabil učiteľa dejepisu.

Ruská ambasáda vo svojom vyhlásení uviedla, že páchateľ nemal s Ruskom nič spoločné, pretože vo Francúzsku žil 12 rokov – odkedy tam francúzske úrady povolili pobyt jeho rodine. Hovorca ruskej ambasády v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že  obvinený z trestného činu menom Abdulakh Anzorov je čečenského pôvodu. Spresnil, že na územie Francúzska vstúpil so svojou rodinou v roku 2008, keď mal šesť rokov. Následne rodina požiadala o politický azyl a vo Francúzsku žili na základe povolenia na dlhodobý pobyt.  

Nemal žiadne kontakty s veľvyslanectvom

Anzorov po dosiahnutí plnoletosti dostal vlastné povolenie na pobyt. Diplomat pripomenul, že ruské občianstvo zaniká po získaní štatútu politického utečenca. „Nemal žiadne kontakty s veľvyslanectvom,“ uviedol hovorca, ktorý dodal, že „tento zločin nemá nič spoločné s Ruskom“. Vysvetlil, že v tomto prípade „nie je dôležité, kde sa človek narodil, ale kde, kedy a prečo začal vyznávať teroristickú ideológiu, ktorú Rusko vždy a vo všetkých jej prejavoch odsudzuje“.

Problémy s políciou však mal už ako maloletý

Šéf francúzskej protiteroristickej prokuratúry Jean-Francois Ricard predtým uviedol, že piatkový trestný čin v meste Conflans-Sainte-Honorine v parížskej metropolitnej oblasti spáchala osoba „čečenskej národnosti, ktorá sa narodila v Moskve 12. marca 2002 a mala postavenie utečenca“, pričom tajné služby ju doteraz nesledovali. Problémy s políciou však mal už ako maloletý – šlo o kauzy ničenia verejného majetku či spoluúčasť na násilných činoch. Podľa prokurátora podozrivý mal povolenie na pobyt vo Francúzsku s platnosťou do 4. marca 2030.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko sa dištancuje od útočníka, ktorý sťal učiteľa: S nami to nemá nič spoločné

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti