eReport.sk
Vojenská uniforma USA
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Rusko: Posunutie odchodu Američanov z Afganistanu môže vystupňovať konflikt

Rusko v stredu uviedlo, že plán Washingtonu stiahnuť vojakov z Afganistanu do 11. septembra môže viesť k vystupňovaniu dlhotrvajúceho konfliktu v tejto krajine a narušiť mierové rozhovory, informovala agentúra AFP.

Stiahnutie amerických vojakov v septembri podľa ruského ministerstva zahraničných vecí predstavuje „jasné porušenie“ predchádzajúceho sľubu USA, na základe ktorého mali ich vojaci Afganistan opustiť do mája tohto roka.

Ministerstvo v tejto súvislosti označilo za znepokojujúce skutočnosť, že ozbrojený konflikt v Afganistane sa môže v blízkej budúcnosti vystupňovať. To môže podľa ministerstva oslabiť úsilie o začatie priamych rokovaní medzi afganskou vládou a Talibanom.

Predstavitelia americkej vlády v utorok oznámili, že prezident Joe Biden stiahne všetkých amerických vojakov z Afganistanu pred tohtoročným 20. výročím útokov na USA z 11. septembra 2001.

Taliban a USA podpísali 29. februára 2020 v katarskej Dauhe dohodu, na základe ktorej mal Washington výmenou za bezpečnostné záruky stiahnuť z Afganistanu všetkých svojich vojakov do mája 2021.

Predstavitelia americkej vlády však v utorok oznámili, že Spojené štáty stiahnu svoje sily z Afganistanu približne o päť mesiacov neskôr, než sa Washington pôvodne s povstalcami dohodol.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko: Posunutie odchodu Američanov z Afganistanu môže vystupňovať konflikt

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti