eReport.sk
Prezidentka: Samit NATO bol o ochrane slovenských záujmov
ZDROJ FOTO: FB

Čaputová: Samit NATO priniesol pre Slovensko takú úroveň ochrany, akú sme doposiaľ nikdy nemali


Samit Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse bol pre prezidentku Zuzanu Čaputovú predovšetkým o ochrane slovenských záujmov na východnom krídle tejto organizácie. Vrcholná schôdzka podľa nej priniesla pre Slovensko ,,takú úroveň ochrany, akú sme doposiaľ pre našich občanov nikdy nemali“.

Na dvojdňovom podujatí (11. a 12. 7.) v litovskom hlavnom meste Vilnius sa podľa Čaputovej stretla väčšina demokratického a ekonomicky najsilnejšieho sveta, ktorého je Slovensko súčasťou.
,,Je to veľmi dôležité, pretože sme súčasťou skupiny krajín, ktoré nám poskytnú ochranu, keby to bolo potrebné,“ zdôraznila. Pripomenula, že okrem 31 členov Aliancie bolo na samite zastúpené aj Švédsko. Ktoré sa má stať jej súčasťou onedlho, ako aj štyri krajiny indicko-tichomorského priestoru – Nový Zéland, Austrália, Japonsko a Južná Kórea.

Rozhodnú členské krajiny

Tento samit podľa nej nebol rozhodovaním o členstve Ukrajiny v Aliancii, ale o zvýšení úrovne praktickej i politickej spolupráce. A to konkrétne vo formáte Rady NATO-Ukrajina. Ukrajina sa stane súčasťou NATO, keď o tom rozhodnú členské krajiny Aliancie a keď budú splnené podmienky – po skončení vojny na Ukrajine, podotkla Čaputová. Ako dodala, účastníci samitu NATO schválili nové obranné plány. ,,Po dnešku bude jasnejšie, kto, kedy a akým spôsobom by nás pomohol chrániť pre prípad, že by naša bezpečnosť, územná celistvosť a integrita bola narušená,“ uviedla prezidentka SR.

Dôležitá a dobrá správa

Ďalej pripomenula, že Španielsko plánuje v rámci predsunutej prítomnosti a mandátu schváleného Národnou radou SR poslať na budúci rok na Slovensko svojich vojakov. Nahradiť tak vo velení Českú republiku. Podľa Čaputovej je to dôležitá a dobrá správa, keďže by španielske jednotky boli v prípade ohrozenia SR na východnom krídle NATO hneď k dispozícii. Slovensko podľa prezidentky na samite potvrdilo svoj záväzok investície dvoch percent HDP do obrany krajiny. ,,Myslím si, že v situácii, keď máme vojnu u suseda, je to absolútne logický krok a pomáha to našej obrane byť oveľa spôsobilejšou,“ dodala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. HLAS - sociálna demokracia
  2. Patova situácia
  3. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr

Koordinovaná protivzdušná obrana

Jedným zo záverov samitu je podľa Čaputovej aj predvídateľná a koordinovaná protivzdušná obrana na východnom krídle NATO. Koordinovaná by mala byť z jedného bodu, teda zo strany NATO, keďže doteraz bola SR v tejto oblasti odkázaná na bilaterálne dohody, spresnila.
Z dvojstranných rokovaní, ktoré počas samitu absolvovala, vyzdvihla rokovanie s juhokórejským prezidentom Jun Sok-jolom. Ktorého krajina je siedmym najvýznamnejším investorom na Slovensku. Spomenula tiež schôdzku s kanadským premiérom Justinom Trudeauom, s ktorým rokovala predovšetkým o spolupráci. A to v oblasti nových technológií, zelenej tranzície či využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová: Samit NATO priniesol pre Slovensko takú úroveň ochrany, akú sme doposiaľ nikdy nemali

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne