Chceli dostať Rusko na kolená, doplácajú na to sami! Taká je skutočnosť protiruských ekonomický balíčkov, ktorými chceli USA, EÚ a ďalšie ekonomicky vyspelé krajiny potrestať Rusko za jeho agresiu na Ukrajine. Niektorí západní politici sa síce neustále usilujú ľudí presviedčať, že ruská ekonomika padá a nemá ďaleko ku kolapsu, opak je však pravdou. Naopak, kolabujú ekonomiky nielen v samotných USA, ale i v EÚ, na čo doplácajú najmä ich obyvatelia vzrastajúcou chudobou.
USA ani EÚ nedokážu Rusko účinne sankcionovať
K ekonomickej situácii v Rusku sa vyjadrujú mnohí odborníci po celom svete, pričom jedni ju už vidia na kolenách, iní zase hovoria, že Rusko neupadá, pretože si namiesto stratených trhov v Európe našlo iné v Ázii či inde vo svete. „EÚ bez ruských surovín neprežije, ale Rusko bez Európy prežije,“ skonštatoval pred pár týždňami Peter Staněk, slovenský ekonóm a prognostik a jeho slová potvrdzuje aj dianie vo svete, o čom píšu i české Hospodářské noviny. Vzostup ruskej ekonomiky podľa nich ukazuje neefektívnosť západných sankcií uvalených na Rusko za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu, čo tvrdí to spoločnosť Amundi, ktorá je najväčším správcom aktív v Európe.
Ruská ekonomika podľa hlavného investičného manažéra firmy Vincenta Mortiera na budúci rok vykáže trikrát rýchlejší rast ako ekonomika eurozóny. Mortier to povedal na tlačovej konferencii v Paríži, kde predstavil výhľad Amundi na budúci rok, uviedla agentúra Reuters. Amundi očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v budúcom roku zvýši o 1,5% a v roku nasledujúcom o dve percentá. Ekonomika eurozóny podľa jej odhadu budúci rok vzrastie o 0,5% a v roku ďalšom o 1,2 percenta.
„Znamená to, že Spojené štáty, Európa, Japonsko, Austrália – hlavné vyspelé krajiny – nie sú schopné krajinu účinne sankcionovať,“ povedal Mortier.
Mohlo by vás zaujímať:
„Presne toto to znamená. Môžeme to odsudzovať, ale je to realita,“ dodáva Amundi, ktorá upresnila, že vplyv sankcií sa prejavil zmrazením majetku určitého počtu ľudí, ale nemal v Rusku taký vplyv na dovoz a vývoz. Hlavné rozvíjajúce sa ekonomiky združené v zoskupení BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika) a krajiny ako Turecko a Kazachstan zo sankcií profitovali, pretože sa tam Rusku podarilo presmerovať svoj vývoz pôvodne určený západným krajinám, uviedol ďalej Mortier.
„Je to previerka reality. Nakoniec, keď zhodnotíme vojnu na Ukrajine, tak Európa utrpela priamo a silno, pre Spojené štáty je (vplyv) neutrálny, ale Turecko, Stredná Ázia a Ázia všeobecnejšie z toho mali prospech,“ uzavrel Mortier. Takže kto na protiruské ekonomické balíčky doplatil najviac? Rusko to určite nebolo.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ruská ekonomika vykáže na budúci rok trikrát rýchlejší rast ako ekonomika eurozóny, tvrdí investičný manažér Mortier