eReport.sk
Kontraproduktívne sankcie?
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred). Foto: tasr/ap

Rusi sa zariadili aj napriek Leyenovej sankciám, automobilový priemysel rastie vďaka Číne


Obnovenie výroby ruského automobilu Moskvič vlani v novembri označil starosta Moskvy Sergej Sobjanin za prejav odolnosti ruského automobilového priemyslu voči západným sankciám. Ale znovuzrodenie Moskviča je tiež znakom rastúceho vplyvu Číny na dôležitý sektor ruskej ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nezávislosť netreba?
  2. Obete propagandy
  3. S odchodom Hegera sa problém nevyriešil!

Napriek sankciám

„Toto je historická udalosť,“ povedal Sobjanin po spustení výroby v továrni, ktorú moskovská vláda minulý rok prevzala od francúzskej automobilky Renault za symbolický rubeľ.

Autá, ktoré vychádzajú z obrovskej moskovskej továrne sa vôbec nepodobajú na krabicové modely Moskviča zo sovietskej éry. Elegantné modely Moskvič 3 a JAC Sehol X4 sú zostavené z komponentov zakúpených od čínskeho partnera.

Lokálna výroba sa postupne zvyšuje, tvrdí Moskvič. Automobilka dúfa, že koncom tohto roka alebo začiatkom roka 2024 sa začne druhá výrobná fáza. Ktorá zahŕňa zváranie a lakovanie v moskovskom závode, a tiež širšiu skupinu miestnych dodávateľov s ruskými komponentmi.

Spojenectvo s Čínou

Čínske automobilky získavajú dominantný podiel na ruskom trhu po odchode západných automobiliek v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Podľa analytickej firmy Autostat podiel dovážaných čínskych áut na trhu v Rusku do júna 2023 stúpol na 49 % zo 7 % v júni 2021.

Hodnota exportu osobných áut z Číny do Ruska v januári až máji 2023 vzrástla medziročne 5,2-násobne takmer na 3,6 miliardy USD (3,24 miliardy eur), podľa čínskych colných štatistík, vrátane vývozu v hodnote takmer 1 miliardy USD len v apríli.

Nevyšlo Ursula..

Rastúca prítomnosť čínskych výrobcov automobilov prospieva Rusku, pretože mu umožňuje reštartovať výrobu v opustených továrňach a udržať zamestnancov. V roku 2020 toto odvetvie údajne zamestnávalo približne 300.000 ľudí.

„Expanzia čínskych výrobcov automobilov na ruskom trhu bude nepochybne pokračovať,“ povedal Andrej Olchovskij, šéf obchodného reťazca Avtodom. „Pre ruský automobilový priemysel neexistujú žiadne alternatívy.“

Spoločnosť Avtodom kúpila dcérske spoločnosti Mercedes-Benz v Rusku a rokuje s niekoľkými čínskymi automobilkami o montáži prémiového čínskeho vozidla v bývalej moskovskej továrni nemeckej automobilky. Meno partnera by mohla oznámiť do konca roka, uviedol Olchovskij.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi sa zariadili aj napriek Leyenovej sankciám, automobilový priemysel rastie vďaka Číne

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne