Rozviazané ruky viac ako zákon? Generálny prokurátor Maroš Žilinka na tlačovej konferencii oznámil svoje rozhodnutie, ktoré spravil už včera. V kauze bývalého poslanca Sme rodina Martina Borguľu, využil §363 Trestného poriadku. Hneď úvod konferencie bol poriadne ostrý. Žilinka, ktorý je terčom neustálych útokov zo strany vládnej moci a mainstreamových novinárov, akoby vedel, čo týmto rozhodnutím rozpúta. Ochranou zákonnosti totiž bráni rozviazaným rukám..
„Chcel by som na úvod zdôrazniť najmä pre tých, ktorí budú toto moje rozhodnutie opäť spochybňovať, to nie ja konám nezákonne. Sú to vyšetrovatelia, ktorí porušujú zákon.“
Rozviazané ruky viac ako zákon?
„Zistiac porušenie zákona a to vo viacerých jeho ustanovení, v neprospech obvineného Ing.M.B., som využil §363 a zrušil toto obvinenie prokurátora UŠP ako nedôvodné.,“ oznámil Žilinka a pokračoval:
„Keďže mi je opakovane vytýkané, že nedostatočne informujem o dôvodoch svojich rozhodnutí, budem veľmi jasný. Aj keď mám pocit, že mojim rozhodnutiam nerozumejú len tí, ktorí im rozumieť nechcú.“
Z poškodeného obvinený
Z večera do rána, ako lusknutím prsta. Takto prebiehal prípad Martina Borguľu. Ktorý sa o obvinení dozvedel z médií hlavného prúdu. Bývalý poslanec Sme Rodina najprv vystupoval v kauze ako poškodený. Od začiatku tvrdil, že ho vydieral vyšetrovateľ NAKA. Peniaze mu síce odovzdal, ale ako „výpalné.“ To nahlásil na polícii.
„Zdroj z prostredia vyšetrovania nám prezradil, že skutok, z ktorého Borguľu vinia sa mal odohrať v prvej polovici roku 2018. Podľa neho bývalý šéf finančnej jednotky na NAKA Bernard Slobodník a bývalý vyšetrovateľ Marián Kučerka zobrali od poslanca Martina Borguľu a podnikateľa Petra M. zo spoločnosti Slovanet a.s. úplatok vo výške 180 tisíc eur. Pričom Borguľa funkcionárom NAKA podľa nášho zdroja zaplatil z tejto sumy 50 tisíc eur, ktoré mal odovzdať sprostredkovane prostredníctvom podnikateľov Rajmunda Rovňánka a Petra Petrova, uviedol vtedy portál Zregionu.
Nižšie si môžete celý prípad pripomenúť.
Obvinený bez obvinenia?!
„V prvom rade by som uviedol, že samotné rozhodnutie OČTK bolo predčasné. Bez toho, aby boli splnené zákonné podmienky na vznesenie obvinenia. Osoba, ktorá bola pôvodne v procesnom postavení poškodeného sa stala obvinenou. Toto obvinenie vzniesli vyšetrovateľ a prokurátor UŠP bez toho, aby existovalo vo veci trestné oznámenie. Každý vyšetrovateľ i prokurátor predsa musí vedieť, že na vznesenie obvinenia voči komukoľvek existujú právne postupy!“ uviedol Maroš Žilinka.
To však zďaleka nebolo všetko. Ak by ste sa chceli dozvedieť o zvyšných nezákonnostiach zo strany OČTK a ÚŠP v tomto prípade, môžete si vypočuť priamo Generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
Heger
Ako sa hovorí ani atrament nestihol zaschnúť, a prišiel prvý útok. Na sociálnej sieti sa vyjadril odvolaný premiér Eduard Heger, ktorý po nezákonnom hľadaní svojej „76“ by už asi spravil lepšie, keby sa nevyjadroval. Ako človek, ktorý tu bol predsedom vlády, by tiež mal poznať Ústavu a vedieť, že máme trojdeľbu moci. A tá vládna by v demokracii nikdy nemala zasahovať do justičnej.
Zdroj: tasr-TK M.Žilinka, FB E.Heger
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Žilinka využil §363 v kauze M. Borguľu: Vyšetrovatelia a ÚŠP konali nezákonne. Heger reaguje: Si omyl!