Posledná zmluva, ktorú riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský stihol podpísať pred svojím zadržaním, bol kontrakt s kontroverznou firmou Alison Slovakia. Tej sa mimoriadne začalo dariť ešte za predchádzajúcej vlády Petra Pellegriniho a od štátu získala lukratívne tendre za desiatky miliónov eur. A to napriek tomu, že predtým nebola veľmi známa a jej vlastnícka štruktúra vyvoláva otázniky.
Spoločnosť Alison Slovakia, ktorá podniká v oblasti kybernetickej bezpečnosti, však neprestala byť úspešná ani po výmene vládnej garnitúry. Odkedy Pellegriniho vystriedal Matovič získali od štátu objednávky za 700-tisíc eur. Služby firmy si v súťaži vybral Národný bezpečnostný úrad, Ministerstvo zahraničných vecí, Slovenská pošta či najnovšie aj tajná služba.
Alison Slovakia sa v minulosti dostala do hľadáčika Nadácie Zastavme korupciu. Tá upozornila na jej neprehľadnú a zahmlenú majetkovú štruktúru. Vlastnia ju Andrej Žucha a Pavol Róža, no najväčší – až 90percentný – podiel patrí firme Alison Group Limited z Veľkej Británie. Lenže za britskou matkou sú opäť slovenskí vlastníci Žucha, Róža spolu s tretím spoločníkom Ianom Bruceom Whitakerom.
Miliónový zisk a nejasné pozadie
„Keď za slovenskou firmou v pozadí stojí anglická firma, ktorá ale pri pohľade do tzv. protischránkového registra odhaľuje opäť vlastníkov slovenskej firmy, je otázne aká je úloha anglickej matky,“ pýta sa Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu. Dodáva, že podľa finančných čísiel britská firma vyzerá byť neaktívna, no vlastní slovenskú spoločnosť s veľkým obratom aj ziskom. Za rok 2019 dosiahla čistý zisk vyše jeden a pol milióna eur. „V daňových kruhoch sa takéto schémy používajú pri agresívnej daňovej optimalizácii,“ vysvetlila Makarová.
Dnes už bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský podpísal vo februári s firmou Alison Slovakia zmluvu za vyše 48-tisíc eur. Jej predmetom sú certifikačné školenia v oblasti hardvéru a softvéru pre zamestnancov SIS. Prečo tajná služba pod Pčolinského vedením pokračovala v spolupráci s firmou s nejasným majetkovým pozadím sme sa nedozvedeli. SIS nám na naše otázky neodpovedala.
Firma: Dôvod je historický, nie daňový
Alison Slovakia vysvetľuje svoju komplikovanú vlastnícku štruktúru historickými okolnosťami. Uvádza, že od 90-tych rokov pôsobila ako slovenské zastúpenie firmy Ericsson a potom nasledovníckej značky Damovo. „Zámerom založenia materskej spoločnosti v Spojenom kráľovstve a registráciou v príslušnom obchodnom registri bol prevod lokálnych pobočiek Damovo v strednej Európe pod majiteľskú štruktúru s európskou centrálou. Následne však došlo k vzniku nasledovníckych firiem Damovo v jednotlivých krajinách bez európskeho zastrešenia,“ odpísala nám manažérka zákazníckeho centra Alison Slovakia Elvíra Čanecká.
Firma odmieta aj to, že by sa svojou vlastníckou schémou snažila optimalizovať dane. „Žiadne sídlo v krajine Európskej únie, resp. krajine donedávna členskej v EÚ, neumožňuje zjednodušenú daňovú optimalizáciu vzhľadom na harmonizáciu legislatívy v EÚ. Pôvod materskej spoločnosti Alison je historický obchodný, nie daňový,“ uviedla Čanecká.
Zákazky v utajenom režime
Makarová z Nadácie Zastavme korupciu ďalej upozorňuje, že aj keď bola spoločnosť aktívna už predtým, zmluvy so štátom za posledné roky sú v nadštandardne veľkom objeme. Navyše eseročka ich niekoľko získala v krátkom čase. „Nemožno si nevšimnúť, že tie zákazky sú väčšinou spojené s utajeným režimom a ťažko sa dá dopátrať prečo práve táto spoločnosť je taká úspešná u silových zložiek,“ približuje odborníčka na boj proti korupcii. Doplnila, že vzhľadom na veľkosť firmy je tiež na mieste sa pýtať či bude mať dostatok odborníkov na to, aby ich dokázala štátu kvalitne a v požadovanej forme dodať.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Rozlúčková Pčolinského zmluva: Kontrakt s firmou s nejasným pozadím