eReport.sk
Eduard Chmelár, historik, publicista a politický analytik
Eduard Chmelár, historik, publicista a politický analytik má vo veciach okolo krvavého konfliktu medzi Izraelom a Palestínou jasno. Izrael sa z toho nemôže vyviňovať! Foto: tasr

Rozhorčený Chmelár: K moci sa dostali polovzdelaní analfabeti! Niektorí herci spolitizovali kultúru


Bývalý prezidentský kandidát a známy ľavicový komentátor spoločenského diania Eduard Chmelár dnes ostro reagoval na koniec troch známych literárnych periodík Literárny týždenník, Romboid a Dotyky. Tradičné a preslávené periodiká vraj nedostali dotáciu od ministerstva kultúry, zatiaľ čo sa z dotácie tešil denník SME. „Síce to neboli veľké sumy, každá vo výške ceny jedného prasaťa z farmy štátneho tajomníka ministra pôdohospodárstva, ale prežijú z toho,“ vyjadril sa v úvodnej časti príspevku na sociálnej sieti Chmelár.

Podľa Chmelára odpor vládnych predstaviteľov k týmto periodikám vychádza z ich nedostatočného vzťahu k vzdelaniu a k prijatiu iných názorov: „Považujem to za donebavolajúci škandál, ktorý potvrdzuje, že k moci sa dostali polovzdelaní kultúrni analfabeti, ktorí odstraňujú rozmanité pohľady a diskriminujú všetkých, ktorí nezdieľajú ich politické názory.“

Vláda uráža uznávaných a oceňovaných spisovateľov

„Zachytil som arogantný postoj (nie prekvapujúco zdieľaný aj poslancom za SaS Petrom Osuským), že ich nebude škoda, lebo veď taký Literárny týždenník bol iba platformou „starých literátov a kritikov z mečiarovských čias, komunity ohrdnutých treťotriednych pisálkov, ktorých nik nemal záujem čítať“,“ interpretoval Chmelár postoj aj z prostredia vládnej strany SaS.

Foto: fb/eduardchmelar

Tieto postoje však podľa historika a politického analytika nie sú vôbec vhodné, pri čom uvádza príklady ľudí prispievajúcich do zrušených periodík: „Akým právom nazýva niekto Etelu Farkašovú (jednu z najlepších slovenských prozaičiek a nositeľku Krištáľového krídla), skvelého básnika Štefana Moravčíka, špičkovú literárnu vedkyňu profesorku Máriu Bátorovú a ďalších tvorcov „treťotriednymi pisálkami“?? Kam sme sa to dostali, že nejakí pologramotní hejteri budú určovať, kto má nárok prežiť, a navyše podľa politických kritérií?“

Kultúrne časopisy, to nie sú Sulíkove teplé rožky

Podľa Chmelára je kritiky hodný aj fakt, že rozhodnutie nepodporovať periodiká je odôvodňované ich slabším obdobím: „Kultúrne časopisy, to nie sú Sulíkove teplé rožky a Matovičove reďkovky, aby o ich existencii rozhodoval trh. Je to len potvrdenie dlhodobého trendu, že kultúra na Slovensku dramaticky upadá. Následky už dávno pociťujeme, aj keď si to mnohí ešte nevšimli.“

Kultúru spolitizovali Stanke, Kramár, Kemka, Pauhofová a ďalší

Spoločnosť vraj nestráca len svoju kultúrnosť, ale aj celkový vkus. Za chabý stav na Slovensku podľa bývalého prezidentského kandidáta nenesie zodpovednosť ministerka kultúry, ale v prvom rade známe osobnosti, ktoré mali celý rezort spolitizovať.

Bude vás zaujímať:

  1. Juraj Šeliga ako otužilec počas januárového kúpania.
  2. Ibi Maiga

„Najväčšiu vinu za stav rezortu však nekladiem dezorientovanej ministerke, ktorá sa ku korýtku dostala preto, lebo ho nikto iný nechcel, ale mlčiacim prominentom, ktorí tento rezort najviac spolitizovali. Richard Stanke, Juraj Kemka, Maroš Kramár, Táňa Pauhofová a podobní by už nemali liezť na žiadnu tribúnu, pretože svojím zbabelým mlčaním už nie sú žiadnymi autoritami, ostali z nich iba tie povestné „zneužívané tváre“, ktoré zneužívajú svoju lepšiu poznateľnosť na manipuláciu davov a z ktorých si súčasná mocenská štruktúra urobila užitočných idiotov,“ skonštatoval Chmelár.

Zmenu k lepšiemu môže priniesť len kultúra

Záverečnú časť svojho dlhého príspevku venoval Chmelár vyzývaniu k potrebe vrátiť sa ku kultúre, aby mohla nastať spoločenská zmena: „Kultúra, ktorá zostáva na chvoste záujmu verejnosti, je zrkadlom našej úrovne. Urobme z kultúry prioritu tejto chorej otrávenej spoločnosti. Nikdy to nebude zbytočná investícia,“ uzavrel.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozhorčený Chmelár: K moci sa dostali polovzdelaní analfabeti! Niektorí herci spolitizovali kultúru

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre