Prezidentka Zuzana Čaputová dala predsedovi víťaznej strany Smer-SSD Robertovi Ficovi lehotu 14 dní na to, aby zostavil novú vládu. Ak to nedokáže, poverí jej zostavením druhého v poradí, šéfa Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. A ten to určite veľmi rád príjme. Ľudia sa však pýtajú, prečo dostal Fico taký krátky čas?
V minulosti boli aj kratšie doby
Po víťazstve Smer-SSD a tretej priečke Hlasu-SD, ako aj prekrúžkovania sa SNS do parlamentu mnohí Slováci verili, že zostavenie vlády Robertom Ficom bude „brnkačka“. Ako sa však ukazuje, rokovania nie sú jednoduché, pretože PS sa vzdať rozhodne nemieni a „drahej neveste“ z Hlasu-SD, z ktorého si chce spraviť akého Trójskeho koňa, ponúka dokonca aj premiérsky post. Je teda 14 dňová lehota dostatočná? Pýtajú sa Slováci, ktorí majú predsa len isté obavy, či sa Robert Fico v tomto termíne dokáže dohodnúť so svojimi koaličnými partnermi na zostavení novej vlády. Ako je to s tou 14 dňovou lehotou vysvetľuje v statuse a videu prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá rozhodne nie je nadšená tým, že novú vládu nezostavuje predseda Progresívneho Slovenska, teda strany, z ktorej hlava štátu vzišla.
Related Posts
„14-dňová lehota, ktorú dostal víťaz volieb, je na preukázanie väčšiny v parlamente, nie na zostavenie celej vlády. V minulosti to bývali dokonca aj kratšie lehoty. Toto časové obmedzenie súvisí najmä s tým, že do 30 dní od vyhlásenia volieb sa musí konať ustanovujúca schôdza parlamentu,“ vysvetlila v statuse prezidentka, ktorá svoje zdôvodnenie zdupľovala aj v televíznej relácii Na telo. „Tak predovšetkým to nie sú len dva týždne, ale dokonca až dva týždne, pretože keď sme sa pozreli do to, akým spôsobom dochádzalo k poverovaniu, a aká bola tá lehota na poverenie v minulosti, tak to bola dokonca mierne kratšia lehota,“ vysvetlila hlava štátu v úvode zostrihu videa zo spomínanej diskusnej relácie. V tomto prípade ju vraj Robert Fico požiadal o tých 14 dní, s čím ona súhlasila.
Čas tlačí aj pre schôdzu parlamentu
„A treba ale vysvetliť, že na to, načo tých 14 dní je, pretože ak by sme si povedali, že za 14 dní sa má zostaviť celá vládna zostava, obsadiť všetky ministerstvá a podobne tak samozrejme, že by sa to mohlo javiť ako krátka lehota, ale tých 14 dní je predovšetkým na nasledovné, a to je preukázanie väčšiny v parlamente. To znamená, že tých 14 dní je na to, aby sa ukázalo, či daná vládna zostava, budúca možná koalícia získa viac ako 76 poslancov v parlamente. A tých 14 dní je aj kvôli tomu, že druhá lehota, ktorá dnes z Ústavy vyplýva, je určiť termín ustanovujúcej schôdze parlamentu, novozloženého parlamentu, do 30 dní od vyhlásenia volieb,“ pridáva hlava štátu, podľa ktorej má zhruba mesačné obdobie.
A na tej ustanovujúcej schôdzi sa podľa Zuzana Čaputovej štandardne volí predseda parlamentu. „Predseda parlamentu už vyjde z koaličných rokovaní. To znamená, že buď je tu jedno obdobie na preukázanie väčšiny, a potom nasleduje debata o obsadzovaní jednotlivých ministerských kresiel, alebo ak sa to tej jednej časti spektra nepodarí, musí tu byť časový priestor ešte pre inú možnú zostavu. Tak to bol aj v minulosti. Bolo to okolo 10, 12 dní a podobne. Takže tých 14 nie je „len“, to je prvá vec a druhá vec, tých 14 dní je kvôli tomu, aby sa preukázalo, či sú spôsobilí mať väčšinu v parlamente. Nie celá vládna zostava,“ zakončila svoje vysvetľovanie o 14 dňovej lehote na zostavenie novej vlády prezidentka Zuzana Čaputová.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Robert Fico dostal na zostavenie vlády „až“ 14 dní, nie „iba“ 14 dní, vysvetľuje prezidentka