eReport.sk
Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Mike (James Michael) Johnson. Foto: wikipedia

Republikáni predstavili plán, ktorý má zabrániť tzv. shutdownu

Americká Republikánska strana v sobotu predstavila dočasný plán, ktorý má zabrániť zastaveniu financovania vládnych inštitúcií – tzv. shutdownu. Snemovňa reprezentantov by o ňom mala hlasovať na budúci utorok. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky NBC News.

Tento dvojdielny plán predstavil nový predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Mike (James Michael) Johnson. Financovanie niektorých vládnych úradov a programov má byť zabezpečené do 19. januára budúceho roka a ďalších do 2. februára. Kongres tým má získať čas na schválenie jednotlivých zákonov o výdavkoch.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange odchádza vo väzenskom aute po pojednávaní na Westminsterskom magistrátnom súde v Londýne v pondelok 13. januára 2020.

Nezvyčajný kombinovaný postup

Takýto postup je v spojitosti s návrhom núdzového rozpočtu nezvyčajný, píše AP. Johnson sa však rozhodol pre takýto kombinovaný postup. Čím reagoval na znepokojenie časti republikánskych zákonodarcov, ktorí sa usilujú zabrániť prijatiu rozsiahleho návrhu rozpočtu v období tesne pred vianočnými prázdninami.

Nový plán republikánov nezahŕňa podporu pre Izrael, Ukrajinu a ochranu hraníc USA s Mexikom. Snemovňa reprezentantov by o tomto návrhu mala hlasovať na budúci týždeň v utorok, píše NBC News s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou. Niektorí republikáni však tvrdia, že plán nezahŕňa rozpočtové škrty, o ktoré sa oni usilujú. Preto nie je isté, že sa republikánom, ktorý majú v Snemovni tesnú väčšinu, podarí tento zákon presadiť, konštatuje AFP.

Financovanie vládnych inštitúcií končí 18. novembra

Obe komory amerického Kongresu 30. septembra schválili návrh zákona o dočasnom financovaní vlády na nasledujúcich 47 dní. Čím zabránili zatvoreniu niektorých federálnych inštitúcií, pripomína agentúra AP. O niekoľko dní však z postu predsedu Snemovne reprezentantov odvolali republikána Kevina McCarthyho, čím bola jej činnosť paralyzovaná na niekoľko týždňov – kým republikáni nezvolili nového predsedu Johnsona.

Financovanie federálnych vládnych inštitúcií sa skončí v noci z budúceho piatka na sobotu (18. novembra), pripomína AFP. Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu do piatka (17. novembra), vyplácanie výplat 1,5 milióna vládnych zamestnancov bude pozastavené a väčšina federálnych zariadení vrátane národných parkov bude zatvorená.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Republikáni predstavili plán, ktorý má zabrániť tzv. shutdownu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie