eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Regulačný úrad znížil dôležitú zložku ceny elektriny. Jej zdražovanie však aj tak pocítime


Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) výrazne znížil tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) a zredukoval náklady na distribúciu a prenos elektriny, aby zmiernil nárast celkovej ceny elektriny pre slovenské domácnosti a podnikateľov v roku 2022. Informoval o tom v piatok  hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Spresnil, že pre budúci rok dochádza k celkovému zníženiu regulovaných sieťových poplatkov (tarifa za distribúciu a prenos elektriny, tarifa za prevádzkovanie systému a tarifa za systémové služby) v rozmedzí od 4 % pre domácnosti a podnikateľov pripojených na nízkom napätí až po vyše 23 % pre veľkých priemyselných odberateľov elektriny pripojených na veľmi vysokom napätí.

Regulované poplatky tvoria viac ako polovicu ceny

Poznamenal, že úradom regulované sieťové poplatky tvoria viac ako polovicu celkovej ceny elektriny pre domácnosti a podniky, zvyšok tvorí silová elektrina. Igaz podčiarkol, že TPS sa pre rok 2022 výrazne znižuje. Kľúčovými faktormi sú implementácia tzv. prolongácie podpory pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), dotácia zo štátneho rozpočtu a zníženie doplatkov na podporu OZE vplyvom vysokých výkupných cien elektriny. Rôzne faktory podľa neho umožnili znížiť TPS pre odberateľov elektriny na Slovensku o takmer 8 eur/ megawatthodinu (MWh), teda o 33 % v porovnaní s rokom 2021, a to na úroveň 15,90 eura/ MWh.

Narástli náklady na straty v prenose

Upozornil, že povolené výnosy z distribúcie elektriny, bez vplyvu strát, sa rozhodnutím úradu pre rok 2022 znižujú o vyše 24 miliónov eur, o 4,6 % oproti roku 2021, najmä vplyvom zníženia primeraného zisku a zahrnutia časti výnosov z dodávky tzv. jalovej energie a prekročenia účinníka do regulovaných výnosov. Na druhej strane narástli náklady na straty v distribúcii, o vyše 53 miliónov eur, z dôvodu zvýšenia ceny silovej elektriny potrebnej na pokrytie strát v distribúcii.

Podčiarkol, že povolené výnosy z prenosu elektriny, bez vplyvu strát, úrad znížil o 4,5 milióna eur, teda o 3,5 % oproti roku 2021, najmä vplyvom zníženia primeraného zisku a zvýšenia výnosov z cezhraničných prenosov. Na druhej strane narástli náklady na straty v prenose o vyše 14,5 milióna eur z dôvodu zvýšenia ceny silovej elektriny potrebnej na pokrytie strát v prenose.

Požiadali o zvýšený dôraz pri monitoringu vývoja

Doplnil, že výška tarify za systémové služby (TSS) vplyvom viacerých faktorov mierne klesla, o 0,2 % oproti roku 2021, na 6,2976 eura/ MWh. Na jednej strane podľa neho klesli náklady na dispečerskú činnosť, na strane druhej narástli náklady na podporné služby, najmä vplyvom narastajúcich cien elektriny na krátkodobom trhu a ich dopadu na ceny podporných služieb.

Igaz dodal, že vzhľadom na vysoké ceny elektriny a neistotu ohľadom ich dopadu na disponibilitu a náklady podporných služieb, úrad požiadal SEPS, a.s. o zvýšený dôraz pri monitoringu a vyhodnocovaní vývoja na trhu podporných služieb v SR, s cieľom zaistiť bezpečnú a spoľahlivú prevádzku elektrizačnej sústavy.

Čo to bude znamenať pre domácnosti

Pre priemernú domácnosť žijúcu v byte to podľa neho bude znamenať v roku 2022 celkový nárast nákladov na elektrinu oproti roku 2021 o necelé 3 eurá za mesiac. V porovnaní s rokom 2020 takáto domácnosť dokonca priemerne ušetrí 19 centov. Domácnostiam, ktoré využívajú elektrinu aj na kúrenie a ohrev vody, vzrastú náklady na elektrinu v roku 2022 približne o 12 eur za mesiac.

Igaz dodal, že konkrétne dosahy na odberateľov budú závisieť od výšky spotreby elektriny, účelu využitia elektriny v domácnosti a ceny elektriny dohodnutej s dodávateľom. ÚRSO podľa neho zároveň zdôrazňuje, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom elektriny pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť. Každý spotrebiteľ môže v rámci trhovej súťaže žiadať od svojho dodávateľa elektriny nižšiu cenu, prípadne ho môže zmeniť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Regulačný úrad znížil dôležitú zložku ceny elektriny. Jej zdražovanie však aj tak pocítime

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne