eReport.sk
Foto: shutterstock

Reďkovka – 10 benefitov pre vaše zdravie

Máte radi reďkovku? Jej špecifickú, niekedy ostrú chuť, ktorá dodá zeleninovým šalátom šmrnc? Alebo len tak na chlieb s maslom? Jej chuť ale nie je jediná dobrá vec, ktorá sa s ňou spája. Reďkovka je zdraviu veľmi prospešná. Prinášame vám niekoľko benefitov, ktoré vám táto zelenina poskytne. Takže ktorou začneme?

Pomáha predchádzať rakovine

Rovnako ako každá iná hlúbová zelenina, tak aj reďkovka obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú pri čistení látok spôsobujúcich rakovinu a tvorbu nádorov. Predpokladá sa, že chrumkavé detoxikátory pomáhajú chrániť telo predovšetkým pred rakovinou hrubého čreva, obličiek, čriev, žalúdka a ústnej dutiny.

Je vhodná pri diéte

Sú reďkovky vhodné na chudnutie? Čísla hovoria, že áno. Každá reďkovka má iba jednu kalóriu, žiadny tuk a prakticky žiadne sacharidy. A táto kalória nie je prázdna. Reďkovky sú dobrým zdrojom vitamínu C.

Reďkovkový šalát je vhodný pri diéte. – Foto: shutterstock

Pomáha proti plesniam

Reďkovky sú prírodným protiplesňovým prostriedkom. Šťava z reďkoviek obsahuje enzýmy, ktoré ničia bežnú hubu, ktorá sa bežne vyskytuje u ľudí. Táto huba – Candida albians – môže spôsobovať kvasinkové infekcie. Vyskúšajte napríklad reďkovkový šalát s jarným hráškom, aby ste do svojej stravy pridali nejaké protiplesňové látky.

Zlepšuje vzhľad vašej pokožky

Vitamín C v reďkovkách, spolu so zinkom a fosforom, vám pomôže v boji proti akné a vyrážkam. Vysoký obsah vody tiež pomáha hydratovať pokožku. Nastrúhanú reďkovku môžete použiť aj ako pleťovú masku pre hydratáciu pleti.

Udržuje hydratáciu

Hydratácia je dobrá nie len pre pokožku ale aj pre vaše telo. Ako sme už spomínali, reďkovky majú vysoký obsah vody, takže udržuje hydrátované aj vaše telo. Dobrá hydratácia vám môže dodať viac energie, zlepšiť náladu a dokonca pomáha zabrániť infekciám v obličkách.

Podporuje zdravie srdca

Reďkovky sú tiež dobrým zdrojom antokyánov. Tieto flavonoidy dávajú reďkovkám nie len červenú farbu, ale tiež pomáhajú udržiavať naše srdce zdravé. Sú proste superpotravina.

Udržuje tráviaci systém v pohybe

Reďkovky sú plné vlákniny, takže pomáhajú udržiavať váš tráviaci systém v pohybe. Vláknina tiež pomáha pri regulácii cukru v krvi.

Reďkovka je plná vitamínov a udržuje energiu. – Foto: shutterstok

Znižuje krvný tlak

Reďkovky obsahujú vysokú hladinu draslíka, čo môže pomôcť znížiť krvný tlak. Podporuje tiež tvorbu kolagénu, ktorý pomáha udržiavať zdravé cievy. Tiež sa predpokladá, že reďkovky pomáhajú zvyšovať prísun kyslíka do krvi.

Detoxikuje krvinky

Reďkovky sú veľmi dobré pre vašu pečeň a žalúdok, pretože fungujú ako silný detoxikátor. Znižujú deštrukciu červených krviniek spôsobenú žltačkou tým, že zvyšujú prísun čerstvého kyslíka do krvi.

Posilňuje imunitu a zvyšuje energiu

Pol šálky reďkovky denne obsahuje takmer 15 percent vášho denného príjmu vitamínu C. Tento vitamín nielen posilňuje váš imunitný systém, ale tiež pomáha regulovať metabolizmus a je kľúčom k procesu premeny tuku na využiteľnú energiu.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport