eReport.sk
Rázne vyhlásenie
Na kombosnímke prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Robert Fico. Zdroj:fb/chmelareduard

VIDEO Robert Fico s odkazom pre prezidentku: Situáciu v SIS vyriešime veľmi rýchlo!

 Rázne vyhlásenie. Premiér Robert Fico počas štvrtkovej Hodiny otázok v pléne Národnej rady SR uviedol, že situácie týkajúca sa Slovenskej informačnej služby (SIS) bude do „niekoľkých dní vyriešená.“ Šéfa SIS pritom podľa Ústavy SR menuje prezident. predseda vlády neuviedol, či teda vláda predloží do parlamentu návrh na zmenu kompetencií hlavy štátu.

Rázne vyhlásenie

„Nie sme malé deti a môžem vás informovať, že do niekoľkých dní bude táto situácia vyriešená a SIS bude mať riadne vedenie so všetkým, čo k tomu patrí,“ povedal premiér s tým, že ak nebude konať prezidentka Zuzana Čaputová, budú konať oni vo vládnej koalícii.

Prezidentka sa podľa neho postavila na stranu opozície, keď zatiaľ nepristúpila k otázke menovania šéfa SIS, ktorého navrhla vláda. Apeloval, že by si mala plniť svoje povinnosti a buď nominanta vymenovať, alebo pomenovať dôvody, pre ktoré ho odmieta.

Skončia na súde?

Dodal, že vláda sa s jej argumentmi vyrovná a buď nájde iného nominanta, alebo sa tento bude brániť na súde. Podčiarkol, že navrhnutý Pavol Gašpar nie je obvinený ani trestne stíhaný. Poukázal aj na aktuálnu situáciu a na to, že tajnú službu vedie zatiaľ len poverený námestník riaditeľa.

Vláda 14. februára odsúhlasila nomináciu súčasného štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti Pavla Gašpara na riaditeľa tajnej služby. Riaditeľa SIS na základe návrhu vlády vymenúva prezident.

Hlava štátu už informovala o úvahách, že menovanie nového riaditeľa tajnej služby nechá na svojho nástupcu.

„Nebola by som prvá hlava štátu, ktorá by sa rozhodla dokonca v dlhšom časovom spektre, že už nebude uplatňovať menovacie právomoci vzhľadom na to, že jej končí mandát,“ uviedla Zuzana Čaputová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Robert Fico s odkazom pre prezidentku: Situáciu v SIS vyriešime veľmi rýchlo!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre