Podľa Rašiho Pellegrini bude prezidentom ľudí a bude obhajovať záujmy Slovenskej republiky, zatiaľ čo Korčok by bol prezidentom médií, obhajoval by zahraničné záujmy a je zárukou konfliktu.
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richar Raši (Hlas-SD) v rozhovore pre eReport zopakoval, v čom vidí rozdiely medzi prezidentskými kandidátmi Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom. Vyjadril sa aj k dôležitej zmene zákona o verejnom obstarávaní.
Národný kandidát proti kandidátovi zahraničia
V súvislosti s prezidentskými voľbami minister Raši vyjadril presvedčenie, že Peter Pellegrini v druhom kole zvíťazí. „Voľby prezidenta sú mimoriadne dôležité. Nie je to tak, ako sa zvykne hovoriť, že prezident má na Slovensku len reprezentatívnu funkciu. Každý by si to mal dobre zvážiť a všetci by sme mali ísť voliť,“ apeloval.
Táto voľba bude podľa neho o tom, či budeme voliť kandidáta, ktorý je za zrušenie práva veta v EÚ. To je mimoriadne dôležité pri hlasovaní napríklad o migrácii alebo pri vyslaní vojakov na Ukrajinu. Korčok je za jeho zrušenie a aj preto podľa slov ministra predstavuje pre suverenitu Slovenskej republiky problém.
Ako však povedal ďalej, existuje aj druhá možnosť. „Tou je Peter Pellegrini, ktorý chce obhajovať záujmy Slovenskej republiky. A aj napriek silným tlakom zo zahraničia trvá na tom, že sa treba obracať na všetky štyri svetové strany. Rozdiel medzi nimi je aj v tom, že Peter Pellegrini prináša víziu pre celé Slovensko. Chce byť prezidentom ľudí a Slovensko je pre neho na prvom mieste. Ivan Korčok na druhej strane namiesto riešení ponúka samé útoky, bol by prezidentom zahraničím financovaných médií a na prvom mieste je pre neho Brusel,“ zdôraznil Raši. Dodal, že v týchto voľbách ide o veľa.
Mohlo by vás zaujímať
Dôležitá zmena zákona o verejnom obstarávaní
Vláda sa na výjazdovom rokovaní v stredu bude venovať aj zmene zákona o verejnom obstarávaní a minister Raši vysvetlil, prečo je zmena nevyhnutná a dôležitá. „Momentálne je tento zákon v stave, že prijímatelia, napríklad eurofondov, nevedia kvôli nemu obstarať nič. Mestá a obce majú peniaze štátne, majú peniaze obecné a aj európske, ale súčasný zákon je tak komplikovaný, že nevedia tie peniaze použiť a dôjsť k výsledku.
Ako vysvetlil, problém vzniká z dôvodu, že v priebehu obstarávania, teda procesu, ktorý je nevyhnutný napríklad ak chce starosta opraviť strechu na škôlke, je možné tento proces napadnúť pred ním, počas neho a aj po jeho ukončení. „To čo v iných krajinách trvá tri alebo štyri týždne, u nás trvá šesť a viac mesiacov. Takže zmena zákona bude o zjednodušení a dôveru vložíme do rúk primátorom a starostom a všetkým, ktorí budú obstarávať,“ skonštatoval.
Zdroj: eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Raši: Pre Pellegriniho je na prvom mieste Slovensko, pre Korčoka je to Brusel. Rozdiel medzi nimi je obrovský