eReport.sk
Richard Raši FOTO TASR - Jaroslav Novák

Raši: O financie v rámci poľsko-slovenskej spolupráce je obrovský záujem


O finančné prostriedky v novom programovacom období v rámci poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce je obrovský záujem. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) po rokovaní s poľskou delegáciou. Prisľúbil, že čerpanie eurofondov bude z hľadiska administratívy v aktuálnom programovacom období u nás jednoduchšie.

„V ukončenom programovacom období šlo na slovensko-poľskú cezhraničnú spoluprácu 180 miliónov eur a bola vyčerpaná na 99 percent, podarilo sa urobiť 90 veľkých a 450 malých projektov. Táto spolupráca je príkladom úspechu. V novom programovacom období je vyčlenených 160 miliónov eur a už teraz môžeme povedať, že prostriedky určite budú vyčerpané, pretože záujem je obrovský. Ešte sme len začali a už teraz nám pôjdu posledné výzvy,“ skonštatoval Raši. Ubezpečil, že v prípade úspešných projektov budú financie prerozdeľovať rýchlo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ministri
  2. Novozvolený prezident Peter Pellegrini
  3. Kremeľ tvrdo reaguje

Rýchlejší proces verejného obstarávania

Cieľom rezortu je tiež urýchliť proces verejného obstarávania. Minister verí, že sa to vyrieši v parlamente 19. júna, keď sa má rozhodovať o novele zákona o verejnom obstarávaní. „Tá má jediný cieľ, aby to, čo doteraz trvalo šesť mesiacov, trvalo jeden mesiac. Je tiež o tom, že dávame absolútnu dôveru našim starostom, primátorom a všetkým, ktorí riadia regióny,“ objasnil Raši. Prioritou je podľa neho najmä dopravné prepojenie medzi Poľskom a Slovenskom, ako prelomový vidí projekt dokončenia cyklistickej trasy okolo Tatier, čo by malo zásadný význam pre cestovný ruch. V najbližších mesiacoch chce rezort naštartovať aj projekt tzv. centier zdieľaných služieb.

Problém s kvalitnou infrašktruktúrou

Poľský veľvyslanec na Slovensku Maciej Ruczaj potvrdil, že v pohraničí chýba najmä kvalitná infraštruktúra. „Máme 551 kilometrov spoločnej hranice a nemáme jediné expresné alebo diaľničné prepojenie. V prípade Poľska je to náš posledný sused, s ktorým nemáme takéto spojenie, je to najväčšia brzda, pretože to znižuje možnosti ekonomického a medziľudského styku,“ skonštatoval. Ako problematický vidí tiež náročný proces prepojenia osobnej dopravy medzi oboma krajinami, či už ide o autobusovú alebo vlakovú. Verí, že nové nastavenie mechanizmov celý proces urýchli.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Raši: O financie v rámci poľsko-slovenskej spolupráce je obrovský záujem

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: