eReport.sk
Vladimir Putin, foto: tasr/ap

Putin telefonoval s Erdoganom: Dohodli sa na zlepšení vzájomných vzťahov

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa počas spoločného nedeľňajšieho telefonátu zaviazali zlepšiť vzájomné vzťahy, ktoré v posledných týždňoch narušili nezhody v súvislosti s NATO či tureckými bezpilotnými lietadlami na Ukrajine, ktoré Kyjev využíva proti proruským separatistom na Donbase. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Putin a Erdogan si podľa vyhlásenia zverejneného Kremľom  “vymenili novoročné pozdravy, zhrnuli hlavné výsledky bilaterálnej spolupráce či potvrdili zámer ďalej zintenzívňovať vzájomne výhodné partnerstvo medzi Ruskom a Tureckom”. Erdoganov úrad uviedol, že obe strany “diskutovali o krokoch na zlepšenie turecko-ruských vzťahov” a zopakovali svoje odhodlanie rozvíjať spoluprácu “vo všetkých oblastiach”. Ruský prezident minulý mesiac kritizoval Kyjev za nasadenie bezpilotných lietadiel tureckej výroby, ktoré by podľa Kremľa mohli byť použité v ozbrojených konfliktoch na východe krajiny.

Ankara sa dištancuje od ich dronov na Ukrajine

Ankara uviedla, že nemôže za to, že Ukrajina používa turecké drony. Zároveň dodala, že ak štát kúpi turecké zbrane, už to nie je turecký výrobok, ale patrí krajine, ktorá ich kupuje. Turecká vláda vyzvala v pondelok Rusko, aby upustilo od svojich “jednostranných” požiadaviek v súvislosti s NATO a zaujalo konštruktívnejší prístup pri riešení sporu so západnými mocnosťami a Ukrajinou. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vyzval Kremeľ, aby pristúpil na priame rokovania, ktoré navrhol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Bude vás zaujímať:

  1. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)

Rusko žiada od Aliancie a USA bezpečnostné záruky, ako aj urýchlené rokovania. Podľa dvoch ruských návrhov zmlúv, zverejnených 17. decembra, by sa Severoatlantická aliancia mala zaviazať, že sa nebude rozširovať na východ a jej členovia nebudú rozmiestňovať zbrane v blízkosti ruských hraníc. Kremeľ podľa AFP žiada tiež stiahnutie síl NATO z oblastí, ktoré z Aliancia zabrala v rámci svojho rozširovania sa na východ, ktoré začalo po páde Sovietskeho zväzu.

Zdroj: tasr/afp

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin telefonoval s Erdoganom: Dohodli sa na zlepšení vzájomných vzťahov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti