eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin (druhý sprava) a tadžický prezident Emomali Rachmon sa zdravia s vojnovými veteránmi pred začiatkom vojenskej prehliadky pri príležitosti 76. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne v Moskve v nedeľu 9. mája 2021.
Vladimir Putin (druhý sprava) počas vojenskej prehliadky. Foto: tasr/ap

Putin: Nemožno odpustiť tým, ktorí opäť uvažujú o agresívnych plánoch

Na moskovskom Červenom námestí sa začala v nedeľu vojenská prehliadka pri príležitosti 76. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945. Informovala o tom agentúra TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin v príhovore z tribúny počas vojenskej prehliadky na počesť Dňa víťazstva vyhlásil, že “vojna priniesla toľko neúnosného utrpenia, smútku a sĺz, že na to nemožno zabudnúť”.

Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke pri príležitosti 76. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne v Moskve v nedeľu 9. mája 2021. – Foto: tasr/ap

“A nemožno odpustiť a ospravedlniť tých, ktorí opäť uvažujú o agresívnych plánoch,” zdôraznil ruský prezident. Zablahoželal Rusom k Dňu víťazstva – “k víťazstvu kolosálneho, historického významu pre osud celého sveta, k sviatku, ktorý bol, je a bude posvätný pre Rusko a jeho obyvateľov”.

Prezident sa prihovoril aj veteránom

Veteránom Putin odkázal: “Skláňame sa pred vašou odvahou a statočnosťou, ďakujeme za nesmrteľný príklad súdržnosti a lásky k vlasti, dokázali ste, že iba spoločne možno dosiahnuť zdanlivo nemožné – porazili ste nemilosrdného nepriateľa, bránili ste svoj domov, deti, rodnú krajinu, dosiahli ste bezpodmienečné víťazstvo nad nacizmom.”

Tento rok sa na prehliadke zúčastňuje viac ako 12.000 vojakov, približne 190 kusov vojenskej techniky a 76 lietadiel a vrtuľníkov. Mechanizovanú kolónu už tradične viedli legendárne tanky T-34.

Počas šiestich rokov trvania druhej svetovej vojny zahynulo približne 60 miliónov ľudí. Sovietsky zväz prišiel v tejto vojne o približne 27 miliónov svojich obyvateľov. Nacistické Nemecko napadlo Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR) 22. júna 1941. Sovietsko-nemecký front sa stal hlavným frontom druhej svetovej vojny.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport