eReport.sk
Michal Šimečka
Šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Foto: tasr

PS už vadí aj to, že sa na Slovensku konečne budú môcť rýchlejšie stavať diaľnice a železnice

Zákon, s ktorým PS nesúhlasí, má podľa ministra Ráža spolu s úpravou stavebného zákona výrazne zjednodušiť povoľovacie procesy. Poukázal na to, že Slovensko je stigmatizované neschopnosťou dostavať strategické investície a niektoré úseky diaľnic.

Predstavitelia opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) kritizujú návrh zákona o strategických investíciách. Môže podľa nich zasiahnuť do vlastníckych práv. Za zásadné považujú aj možné škody na životnom prostredí. Kritizujú tiež absenciu riadnej odbornej diskusie. Žiadajú, aby minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smer-SD) návrh stiahol a prepracoval ho. TASR o tom informovala Tereza Mikáčová z komunikačného oddelenia hnutia.

Ekologický radikalizmus progresívcov škodí SR

„Zákon by v predloženej podobe umožnil vláde akúkoľvek investíciu bez jasných pravidiel označiť za strategickú a zrealizovať ju. Na úkor bezprecedentného zásahu do vlastníckych práv občanov a občianok Slovenska, na úkor samospráv aj životného prostredia. Bez diskusie budú môcť vystavať nielen diaľnice či železnice, ale podľa všetkého aj priemyselné a energetické závody, zariadenia pre výskum a vývoj a mnohé iné,“ skonštatovala poslankyňa parlamentu Tamara Stohlová (PS).

Poslanec Národnej rady SR Michal Sabo poukázal aj na nezodpovedané otázky k stanovovaniu náhrad pre dotknuté osoby. „Pozorne sme si vypočuli vyhlásenie ministra dopravy Ráža, že ide o najtvrdšie možné znenie a je pripravený z neho zľavovať. Dovolíme si teda ďalšiu otázku – odkedy sa tvoria zákony s cieľom handlovať akékoľvek ústupky? Žiadame preto ministra, aby tento návrh zákona z dielne jeho ministerstva bol stiahnutý, prepracovaný a predložený v riadnom legislatívnom konaní,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bude z neho právny precedens?
  2. Vodné dielo Gabčíkovo

Návrh zákona má podľa Ráža spolu s úpravou stavebného zákona výrazne zjednodušiť povoľovacie procesy. Poukázal na to, že Slovensko je stigmatizované neschopnosťou dostavať strategické investície a niektoré úseky diaľnic a dané legislatívy by to mali zmeniť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PS už vadí aj to, že sa na Slovensku konečne budú môcť rýchlejšie stavať diaľnice a železnice

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre