Protirasistická komisia Rady Európy, oficiálne Európska komisia proti rasizmu a intolerancii (ECRI) v piatok zverejnila plnenie prioritných odporúčaní v Slovenskej a Českej republike roku 2020. Informuje o tom spravodajca TASR.
V prípade Slovenska dospela k záveru, že úrady zatiaľ neimplementovali odporúčanie na vypracovanie akčného plánu pre osoby z LGBTI komunity. Len čiastočne implementovali odporúčanie poskytovať povinnú predškolskú výchovu malým deťom aj v obciach so značným podielom rómskeho etnika.
Mohlo by vás zaujímať:
Poukázala na politikov
ECRI vo svojich záveroch poukazuje na pretrvávajúce odkladanie prijatia akčného plánu a súvisiacej legislatívy na posilnenie rovnosti osôb LGBTI. Komisia zdôrazňuje, že útok z 12. októbra 2022 v Bratislave a smrť dvoch osôb z komunity LGBTI sa posudzoval ako výsledok dlhodobého používania nenávistných prejavov proti tejto komunite vo vyjadreniach politikov.
V prípade druhého odporúčania sa dochádzka do škôlky stala povinná pre všetky deti nad päť rokov. ECRI zdôrazňuje, že rómske deti napriek tomu trpia dôsledkami nedostatočných kapacít materských škôl, nedostatočného územného pokrytia, nedostatku zamestnancov a segregácie najmä v menších mestách.
Resty našich susedov
V prípade Česka protirasistická komisia zistila, že úrady len čiastočne implementovali odporúčanie vypracovať národnú stratégiu na riešenie oblastí intolerancie a diskriminácie voči LGBTI osobám a že neimplementovali odporúčanie na odstránenie segregácie rómskych detí v školách. České úrady už vyčlenili finančné zdroje na vyriešenie tohto problému. Prax však nepriniesla žiadne zásadné zmeny.
Oba závery ECRI sú založené na odpovediach vlád a informáciách z iných zdrojov. Týkajú sa iba prioritných odporúčaní. Nejde totiž o komplexnú analýzu celého vývoja v boji proti rasizmu a intolerancii.
ECRI zriadili v roku 1994. Cieľom je čeliť narastajúcim problémom rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a intolerancie, ktoré ohrozujú ľudské a demokratické hodnoty v Európe.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Protirasistická komisia Rady Európy: Slovensko neplní odporúčania z roku 2020