eReport.sk
Bulharský prezident Rumen Radev.
Bulharský prezident Rumen Radev. Foto: tasr

Protikorupčníci to v Bulharsku vzdali! Nová vláda je v nedohľadne. Na ťahu je prezident Radev

Protikorupčníci to v Bulharsku vzdali! Druhá najväčšia bulharská strana, protikorupčný subjekt Pokračujeme v zmene (PP), sa v piatok vzdala plánov na vytvorenie novej vlády po tom, ako nezískala podporu v parlamente, čím sa predĺžila politická patová situácia. Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bulharský prezident Rumen Radev.
  2. Na kombosnímke zľava Kornelia Ninová a Dmytro Kuleba.
  3. Na hraniciach medzi Slovenskom a Chorvátskom a Slovinskom.
  4. Protest zdravotníkov a lekárov v Bratislave

Táto balkánska krajina sa nachádza v politickej kríze od roku 2020, keď tisíce Bulharov vyšli do ulíc a protestovali proti rozsiahlemu úplatkárstvu na vysokej úrovni. Predčasné voľby, ktoré sa konali vlani 2. októbra a ktoré boli štvrté za menej ako dva roky, sa skončili bezvýsledne.

Hrozia opäť predčasné voľby

Po tom, ako stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova v decembri nezískala podporu pre technokratický vládny kabinet, sa v piatok vzdala aj PP, čo zvýšilo vyhliadky na ďalšie predčasné voľby.

Zákonodarcovia pomerom hlasov 114:63 odmietli schváliť zoznam národných priorít, ktorý vypracovala PP v snahe získať podporu pre menšinový kabinet spolu so svojím mladším partnerom – centristickou stranou Demokratické Bulharsko (DB).

Rozpustí prezident Radev parlament?

GERB ako hlavný rival PP a proruská strana Obroda hlasovali proti. Zatiaľ, čo tri ďalšie politické frakcie vrátane socialistov – bývalých spojencov PP – sa zdržali hlasovania. Bulharský prezident Rumen Radev si teraz bude musieť vybrať inú politickú stranu a požiadať ju o zostavenie vlády. Ak ani tento posledný pokus neuspeje, Radev rozpustí parlament a vyhlási predčasné voľby s konaním do dvoch mesiacov. „V pondelok vrátime prezidentovi nenaplnený mandát (na zostavenie vlády),“ povedal hovorca PP.

Voľby by mohli kopírovať výsledky z októbra

Ak sa nepodarí zostaviť riadnu vládu v rámci aktuálne zvoleného parlamentu, mohlo by to ohroziť plány Bulharska na vstup do eurozóny v roku 2024. Takisto by to oddialilo veľmi potrebné reformy na boj proti korupcii na vysokej úrovni. A mohlo by to brániť účinnému čerpaniu miliárd eur z fondov EÚ na obnovu.

Podľa politológov by ďalšie voľby mohli mať veľmi podobné výsledky ako tie októbrové. Tým by sa ešte viac prehĺbil politický pat, ktorý sužuje túto najchudobnejšiu krajinu EÚ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Protikorupčníci to v Bulharsku vzdali! Nová vláda je v nedohľadne. Na ťahu je prezident Radev

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti