Prokurátori Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky napísali list predsedovi Jánovi Mazákovi a členom Súdnej rady. Reagujú tak na jej pripravované stanovisko vo veci sporného paragrafu 363 a rozhodnutia GP Maroša Źilinku v prípade bývalého riaditeľovi SIS Vladimíra Prčolinského, či kontroverzného podnikateľa Jaroslava Haščáka, ktorými sa zrušili ich obvinenia.
Súdna rada na svojom štvrtkovom zasadnutí odložila rozhodovanie o prijatí stanoviska k uzneseniu Generálnej prokuratúry, ktorým sa zrušili obvinenia bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému. Rokovať by o ňom mala na najbližšom riadnom zasadnutí. Z navrhovaného stanoviska vyplývalo, že rozhodnutie GP SR bolo vydané v rozpore s ústavou. „Vážený pán predseda súdnej rady, vážení členovia súdnej rady, považujeme za potrebné reagovať na Vami pripravované stanovisko k rozhodnutiu generálneho prokuratúra,“ píše sa v úvode v listu od prokurátorov generálnej prokuratúry.
Podľa Súdnej rady rozhodnutie GP zasiahlo do legitimity Najvyššieho súdu
Podľa návrhu stanoviska Súdnej rady malo sporné rozhodnutie generálneho prokurátora zasiahnuť do legitimity Najvyššieho súdu SR aj tak, že spochybnilo sudcovskú spôsobilosť zákonných sudcov. „Keď sa Súdna rada rozhodla vydať stanovisko o protiústavnom postupe generálneho prokurátora v prípade Vladimíra Pčolinského, prečo sa s rovnakým záujmom nevenuje aj nezákonnému postupu Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR v trestnej veci Haščáka a spol., kde orgány prípravného konania úplne ignorovali právny názor Najvyššieho súdu.“
Spomenuli rovnaký prípad s Havranom
Sporný paragraf 363 bol rovnako použitý aj v prípade novinára a publicistu Michala Havrana. Keď Špeciálna prokuratúra vzniesla obvinenie, desiatky novinárov podpisovali petície na protest proti jeho bezdôvodnej kriminalizácii. Podľa petície bolo v hre aj priame ohrozenie novinárskej práce. „Pokiaľ by generálny prokurátor v danej veci nevyužil svoje oprávnenie podľa paragrafu 363, Havran by bol možno doposiaľ trestne stíhaný Úradom špeciálnej prokuratúry.„
Mohlo by vás zaujímať:
„Keď však generálny prokurátor v tom čase Jaromír Čižnár v rámci konania podľa paragrafu 363 zrušil obvinenie Michalovi Havranovi z dôvodu porušenia zákona, v printových a ďalších v médiách sa o tom objavila len stručná správa bez akéhokoľvek komentovania.“ dodali prokurátori na margo veľkej medializácie aktuálneho prípadu Pčolinského a Haščáka.
Pčoilinský s Haščákom rozpútali ošiaľ
„Keď však generálny prokurátor využil to isté zákonné oprávnenie v prípade Vladimíra Pčolinského, či Jaroslava Haščáka, rozpútal sa doslova „verejný ošiaľ“, v rámci ktorého sa časť politikov podporovaná mainstreamovými médiami a ďalšími samozvanými odborníkmi na trestné právo, bez akejkoľvek znalosti samotných rozhodnutí generálneho prokurátora, vyšetrovacích spisov a v mnohých prípadoch aj bez právneho vzdelania, snaží o zrušenie či obmedzenie tejto zákonnej právomoci.„
Prepustenie bývalého šéf SIS Vladimír Pčolinského rozpútalo verejný ošiaľ – Foto: tasr
Politický záujem nad dodržiavaním ústavy je koniec právneho štátu
Reakcie prokurátorov GP
„Preto je namieste sa pýtať, či pri paragrafe 363 ide o právo a zákonnosť, a záujem o spravodlivosť pre všetkých občanov bez rozdielu, alebo len a výlučne o politiku? Na základe historických skúseností totiž vieme, že ak zvíťazí politický záujem nad dodržiavaním ústavy a zákonov, znamená to definitívny koniec právneho štátu. Apelujeme preto na členov Súdnej rady, aby sa nenechali vtiahnuť do tejto politizácie práva,“ píše sa v závere listu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Prokurátori apelujú na Súdnu radu: Ak sa nevyhnete politizácii, bude to definitívny koniec právneho štátu!