Pre tých, ktorí sa už teraz rozhodli, že sa nedajú zaočkovať proti koronavírusu v prípade, že bude na Slovensku dostupná vakcína, máme dobrú správu. Zrejme jej aj tak nebude dosť, aby ste sa vôbec dostali na rad. Podľa profesora Vladimíra Krčméryho prednosť pri očkovaní by mali dostať najviac ohrozené skupiny obyvateľstva.
Odborník na tropickú medicínu si nemyslí, že by sa ľudia nechceli dať očkovať proti koronavírusu. „Ľudia sa budú chcieť dať zaočkovať, ale celkom logicky tej vakcíny nebude dostatok. Vtedy je dôležité, aby sme si uvedomili, že prioritu by mali mať naši seniori a DSS a tí, ktorí sa o nich starajú. Potom lekári, zdravotnícki pracovníci a potom tí, čo prichádzajú často do kontaktu s ľuďmi, napríklad šoféri, policajti, vojaci a predavačky. To je tá priorita,“ prezradil profesor v rozhovore pre Rádio Slovensko. Uznávaný odborník si tiež myslí, že očkovanie a opatrenia by mohli spôsobiť, že by sme vírus zatlačili do tzv. spiacej formy.
Profesor Krčméry sa tiež vyjadril na tému lockdownu. „Myslím si, že čím tvrdší lockdown, tým by mal byť kratší. My sme momentálne kombinovali také mäkké lockdowny s proaktívnym testovaním. Kombinácia plošného testovania a lockdownov budí dojem improvizácie, pretože musíte dynamicky reagovať. Občania to vnímajú ako neistotu. Nevedia, ako sa majú pripraviť na zimu. Ale to im momentálne povie iba Združenie jasnovidcov, alebo si treba kúpiť krištáľové gule,“ dodal na odľahčenie odborník.
Zrejme sa tak musíme pripraviť na to, že sa opäť bude všetko meniť zo dňa na deň. Podľa profesora Krčméryho však musíme počítať s tým, že pri druhých vlnách epidémie neexistujú dopredu odskúšané scenáre. Podľa odborníka sa koronavírus pomaly čo sa týka rozsahu a mortality dostáva do prvej päťky. „Ale sú aj ďaleko horšie epidémie,“ upokojuje odborník na tropickú medicínu. „V prvej vlne eboly zomrie 50 % nakazených. Pri SARSe v tej prvej vlne zomrelo tretina, štvrtina nakazených. Neexistovala ani vakcína, ani žiadne lieky. Ale čo sa podarilo disciplínou, stratégiou ROR a prísnou hygienou a karanténnymi opatreniami sa podarilo zatlačiť všetky tri ochorenia SARS, MERS a ebolu do sporadickej fázy. Toto je aj náš cieľ. Udržať chorobu v šachu, kým nepríde vakcína. A potom ju zatlačiť do spiacej formy. Prejaví sa až pri nejakom hrubom porušení, napríklad pri masových podujatiach alebo v komunitách, ktoré odmietajú očkovanie. Teraz bola v Brooklyne epidémia osýpok, kde zomrelo asi 300 ľudí, pretože to bola komunita, ktorá odmietala očkovanie,“ upozornil Krčméry a tiež uviedol, že v súvislosti s výskumom COVID-19 zaznamenávajú vedci aj dobré správy. „Pri analýze tehotných žien v Číne sa zistilo, že porodili deti, ktoré boli v poriadku. Druhá dobrá správa je, že keď sa pozrieme na SARS a MERS vidíme, že keď tvrdými opatreniami zatlačíme vírus a on chce nimi prejsť, tak skryje niektoré vlastnosti, ktorými zabíja. Takže tvrdé kritériá, ktoré nasadzujeme v karanténach, sú síce nepopulárne, ale sú schopné vírus zatlačiť,“ dodal odborník na tropickú medicínu s tým, že príklad ako zvládať koronakírzu by sme si mohli brať s krajín ako napríklad Čína, Taiwan či Singapur.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Profesor Krčméry o COVIDE-19. Čaká nás v zime ďalší lockdown?