eReport.sk
Prezident Filipín Rodrigo Duterte, foto:tasr/ap

Prirovnával sa k Hitlerovi a ľudí za drogy vyhadzoval z vrtuľníka. Kontroverzný prezident Filipín odchádza z politiky

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte v nedeľu oznámil, že odchádza z aktívnej politiky a vo voľbách v máji 2022 nebude kandidovať na funkciu viceprezidenta. Uviedli to agentúry AFP a Reuters.

„Dnes oznamujem svoj odchod z politiky,“ vyhlásil 76-ročný Duterte v prítomnosti senátora Christophera „Bonga“ Goa z vládnucej strany PDP-Laban (Filipínska demokratická strana – Ľudová moc). Vo verejnosti podľa neho „prevláda pocit“, že jeho kandidatúra by bola „obídením zákona a ducha ústavy“.

Križiacka výprava proti drogám

Ústava Filipín umožňuje hlave štátu iba jedno šesťročné  funkčné obdobie. Duterte pôvodne začiatkom septembra oznámil, že bude kandidovať na funkciu viceprezidenta, aby mohol pokračovať v kontroverznej „križiackej výprave“ proti obchodníkom s drogami a povstalcom, ktorú sám vyhlásil.

Duterte je známy pre svoje brutálne a nekompromisné riešenia v boji proti drogám a drogovým dílerom – Foto: tasr/ap

Nahradí ho jeho dcéra?

Duterteho krok by mohol otvoriť cestu kandidatúre jeho dcéry Sary Duterteovej-Carpiovej na post prezidenta, ktorá vedie prieskumy verejnej mienky. Prezident a viceprezident sa na Filipínach volia oddelene. Ak prezident počas svojho funkčného obdobia zomrie, stane sa neschopným vykonávať funkciu alebo odstúpi, nahradí ho viceprezident.

Mohlo by vás zaujímať:

Má na svedomí desaťtisíce ľudí

Podľa ľudskoprávnych aktivistov počas Duterteho brutálneho ťaženia proti obchodníkom s drogami a konzumentom drog prišli o život desaťtisíce ľudí. Medzinárodný trestný súd (ICC) chce začať komplexné vyšetrovanie tejto kampane.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prirovnával sa k Hitlerovi a ľudí za drogy vyhadzoval z vrtuľníka. Kontroverzný prezident Filipín odchádza z politiky

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti