tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Peter Sabaka
Peter Sabaka. Zdroj: reprofoto rtvs

Primár si počas služby vylial srdce v emotívnej spovedi: Veľmi sa hnevám, videl a zažil som príliš veľa!

Vidíte svetlo na konci tunela? Omikron prehrmí a už bude dobre? Primár Peter Sabaka prináša veľmi emotívnu spoveď o tom, ako to stále reálne vyzerá v našich nemocniciach. A nie je to radostné čítanie.

„Priznám sa, že tento text nepíšem v rozpoložení, v ktorom by som mohol zaručiť, že moje emócie nebudú mať vplyv na jeho obsah. Píšem ho počas nočnej služby na jednotke intenzívnej starostlivosti kliniky Infektológie a geografickej medicíny,“ začína svoj dlhý status primár Sabaka.

Od septembra 2021 sa starajú len o pacientov trpiacich COVID-19 a predpokladá, že to tak zostane ešte najbližšie 2 mesiace. „Na jednotke intenzívnej starostlivosti ležia pacienti v kritickom stave. Zväčša vyžadujú tú najintenzívnejšiu kyslíkovú terapiu, ktorú im vieme poskytnúť, a napriek tomu sa im nedýcha ľahko. A sú tu i takí, za ktorých dýcha ventilátor. Niektorých stav sa zlepšuje, iných stav sa zhoršuje bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme im pomôcť. Ani jeden zo štyroch kriticky chorých pacientov, o ktorých sa dnes večer starám, nie je očkovaný,“ opisuje situáciu na oddelení.

Tvrdí, že u nich ležali aj očkovaní pacienti, niektorí dokonca ochoreniu podľahli. Tvorili však výraznú menšinu a na zrátanie očkovaných pacientov ktorých sa im na JIS nepodarilo zachrániť by mu stačila jedna ruka. Na vrchole tretej vlny pandémie na Slovensku viac ako 80% pacientov s COVID-19 v nemocniciach nebolo očkovaných. V tom čase ležalo na kovidových oddeleniach viac ako 3000 pacientov. Na porovnanie prináša dáta z Portugalska, ktoré zaočkovalo takmer všetkých svojich obyvateľov nad 50 rokov a ktoré ma oproti Slovensku takmer 2x toľko obyvateľov a tu ležalo v nemocnici len zhruba 350 pacientov s COVID-19. Od septembra zahynulo vplyvom COVID-19 v Portugalsku približne 2000 ľudí a do začiatku šírenia delta variantu asi 2500. U nás je to už viac ako 5000 a počet každým dňom rastie. „Za naše mizerné výsledky v porovnaní s Portugalskom môže najmä náš mizerný výsledok v očkovacej kampani. Rovnako by sme v hospitalizáciách a úmrtiach dopadli, ak by sme s nami porovnávali ktorúkoľvek inú krajinu, ktorá zaočkovala viac ako 90% populácie nad 50 rokov. A to všetko len potvrdzuje pozorovania klinických štúdií, ktoré hovoria o 95% efektivite očkovania v prevencii ťažkého preiebehu COVID-19,“ tvrdí primár a dodáva, že ak sa opäť pozrieme na obete zimnej vlny v Portugalsku a zohľadníme veľkosť populácie a konzervatívne hodnotenie príčiny úmrtia v našej krajine, môžeme dospieť k záveru, že sme nechali zbytočne zomrieť takmer 4000 ľudí.

Podľa primára u nás zbytočne zomreli tisícky ľudí. – Foto: tasr

Upozorňuje ale aj na fakt, že množstvo ľudí navyše zomrelo aj kvôli zníženej dostupnosti zdravotnej starostlivosti vplyvom pandémie. A to nie je všetko. Podnikateľov a ich zamestnancov sme pripravili o zárobok, hercov a muzikantov o publikum, deti o vzdelanie. „Ak niekto povie, že to či sa dá zaočkovať, je len jeho vec pretože ide len a len o jeho zdravie, sa škaredo mýli. Nejde len o jeho život a zdravie. Ide aj o život a zdravie ľudí, ktorých operačné výkony sa vplyvom pandémie posúvali alebo tých, ktorých zdravotný stav sa zhoršil, pretože bola zdravotná starostlivosť menej dostupná. Ide aj prežitie gastra, hotelierstva, služieb a v neposlednom rade aj o prežitie kultúry. A ide aj o vzdelanie našich detí,“ skonštatoval.

Článok pokračuje na ďalšej strane


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Primár si počas služby vylial srdce v emotívnej spovedi: Veľmi sa hnevám, videl a zažil som príliš veľa!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku