eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Primár poodhalil drsné zákulisie ambulancií: Ohrozuje nás aj alkoholová epidémia!

Nechal nás nazrieť do temných zákutí svojho povolania. Primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský si na svojom profile na sociálnej sieti vylial srdce a priblížil zážitok zo svojej poslednej služby, ktorý mu dal poriadne zabrať. Áno priznáva ide o epidémiu, ktorá neľútostne ničí ľudské životy. Teraz však nie je reč o ochorení COVID-19 ale o epidémii alkoholu!

Už má toho akurát dosť. Počas výkonu svojej práce sa stretáva s ľuďmi pod vplyvom alkoholu viacej ako by mu to bolo milé. „Priebeh nie len mojej poslednej, ale žiaľ väčšiny služieb, počas ktorých s kolegami riešime epidémiu alkoholových excesov, ma donútil pitiachtivých spoluobčanov a nie len ich, informovať o možnej nečakanej reakcii na ich akciu,” začal status zhurta Kulkovský.

Upriamil pri tom pozornosť na zákon, ktorý ukladá poskytovateľom zdravotnej starostlivosti povinnosť oznamovať príslušnej zdravotnej poisťovni každé poskytnutie zdravotnej starostlivosti osobe v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo užitia alkoholu alebo inej návykovej látky. „Poisťovne majú následne právo na uplatnenie si nároku na úhradu nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť voči poistencovi. A suma to môže byť poriadne vysoká,” straší ľudí primár.

Alkohol môže vyjsť draho

Vysvetľuje, že opitých pacientov by alkoholové vyčíňanie mohlo stáť veľa. „V závislosti od rozsahu poskytnutej starostlivosti (vyšetrenia + liečba) môže ísť od niekoľkých desiatok, cez stovky až po tisícky eur…najmä ak vznikne v súvislosti s alkoholom ťažká ujma na zdraví, úraz,” približuje lekár. Dodáva však, že prax je taká, že lekári nie vždy hlásenie poisťovni vypíšu.

Lekár Milan Kulkovský – Foto: FB MK

Upozorňuje, že to sa môže doktorom ešte aj vypomstiť. „Pri porušení nahlasovacej povinnosti si poisťovňa môže uplatniť zmluvnú pokutu vo výške 20€ za nenahlásený prípad. V prípade opakovaného porušenia zmluvnej povinnosti môže byť táto suma dvojnásobná. Za empatické a súcitiace gesto môže teda lekár zaplatiť,” informuje o tom ako sa veci majú primár.

Dvakrát za týždeň 4 promile

Na záver opísal aj niečo zo svojej praxe. Zdôraznil, že v počte závažných intoxikácii alkoholom vyžadujúcich hospitalizáciu sa ženy mužom vyrovnávajú. „V poslednej službe som vyšetroval mladú pacientku, ktorá bola v priebehu jedného týždňa už druhýkrát privezená pre intoxikáciu alkoholom. Pri obidvoch výjazdoch mala cez 4 promile. Do nemocnice sa vrátila 3 dni po prepustení. Podľa mojich informácii je podobný “trend” na celom Slovensku,” zvestoval svoje informácie lekár.

Primár Kulkovský má neortodoxné názory:

Doplnil, že počas pandémie pribudlo množstvo pacientov s alkoholovou cirhózou pečene, pričom u mnohých z nich ide o veľmi závažné až fatálne poškodenie. „Nemôžeme donekonečna ignorovať lacnejšiu prevenciu a neustále dotovať bez istej formy spoluúčasti liečbu preventabilných ochorení. A to najmä v prípadoch, keď dochádza evidentne k porušovaniu režimových a liečebných opatrení opakovane. To chce ale odvahu…,” uzavrel Kuklkovský.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport