eReport.sk
Foto: tasr

Lekár šokuje: Tretia vlna bude miernejšia, väčšina rizikových pacientov už zomrela!

Máme sa báť jesene? Podľa odborníkov nás tretia vlna neminie. Ide o to, či to bude vlnka alebo ako povedal riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV Juraj Kopáček hotové tsunami. Dá sa na to vôbec pripraviť? Čo si o tom, čo nás čaká a pravdepodobne neminie už o pár mesiacov myslí primár Milan Kulkovský.

„Myslím si, že sa všetci zhodneme na tom, že tretia vlna najneskôr na jeseň určite príde. Jej príchod spôsobia viaceré faktory, najdôležitejším bude kombinácia zvýšenej cezhraničnej mobility a menšia miera obozretnosti a dodržiavania odporúčaní,” začal vo svojom blogu na sociálnej sieti primár z Považskej Bystrice.

Upokojuje, že by mala byť slabšia ako bola tá druhá. A dôvodov je viacero. Nádej vidí jednoznačne v očkovaní. „Do jesene bude už pravdepodobne každý, kto o to prejaví záujem, zaočkovaný minimálne jednou dávkou vakcíny. Očkovanie spolu s populáciou, ktorá COVID-19 už prekonala, vytvorí výborný podklad kolektívnej imunity,” dodáva.

Primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský – Foto: archív MK


Podľa neho budeme ale radi, ak sa zaočkuje 50 až 60 percent obyvateľstva. Situáciu môže zhoršiť to, že tí, ktorí sú ochotní dať sa zaočkovať, vo väčšine prípadov aj dodržiavajú nariadenia a naopak, ten kto neverí očkovaniu, má často negatívny postoj aj k dodržiavaniu opatrení.

„Ďalším faktorom, ktorý prispeje k tomu, že ďalšia vlna bude miernejšia najmä z hľadiska počtu úmrtí, je aj fakt, že väčšina vysoko rizikových pacientov už zomrela alebo do jesene zomrie. Je to smutné, no aj to treba brať do úvahy. Môj odhad je vyše 20-tisíc obetí do jesene na COVID a s COVID-om,” prognózuje.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport