tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Diplomat Simon Shercliff.
Diplomat Simon Shercliff. Zdroj: twitter.com/simonshercliff

Prilievali olej do ohňa? Irán si pre prebiehajúce protesty predvolal britského a nórskeho veľvyslanca!

Iránske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo v nedeľu, že si predvolalo britského veľvyslanca Simona Shercliffa pre „vyzývanie k verejným nepokojom“, ktorého sa podľa rezortu dopúšťajú médiá píšuce v perzštine so sídlom v Londýne. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP, AFP a Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa prihovára počas tlačovej konferencie pred stretnutím ministrov zahraničných vecí skupiny G7 vo Weissenhäuser Strand na severe Nemecka vo štvrtok 12. mája 2022.
  2. Iránsky prezident Ebráhím Raísí
  3. Ľudia držía fotografiu zosnulej mladej Iránky Mahsá Amíníovej počas protestu pred iránskym veľvyslanectvom v Berlíne.
  4. Vojenský dron
  5. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, archívna snímka.

Irán uviedol, že spomínané perskojazyčné médiá sídliace v Británii zasahujú do vnútorných záležitostí Iránu a konajú proti jeho suverenite. Rezort si okrem toho predvolal i nórskeho veľvyslanca pre „nekonštruktívne“ komentáre, ktorých sa dopustil predseda nórskeho parlamentu pôvodom z Iránu Masud Gharahkhani, keď na Twiterri podporil prebiehajúce protesty. Tie vypukli v Teheráne a iných mestách po tom, čo v policajnej väzbe zomrela 22-ročná Iránky Mahsa Amíníová .

Ľudia držía fotografiu zosnulej mladej Iránky Mahsá Amíníovej počas protestu pred iránskym veľvyslanectvom v Berlíne.

Ľudia držía fotografiu zosnulej mladej Iránky Mahsá Amíníovej počas protestu pred iránskym veľvyslanectvom v Berlíne. – Foto: tasr/dpa

Podľa iránskej štátnej televízie zahynulo počas prebiehajúcich protestov, ktoré prerástli v nepokoje, už 41 ľudí. Medzi obeťami sú pritom demonštranti i príslušníci iránskych bezpečnostných zložiek. Oficiálne štatistiky o počte obetí má však ešte zverejniť iránske ministerstvo vnútra.  

Ženu údajne bili príslušníkmi mravnostnej polície

Kríza v Iráne vypukla po tom, čo verejnosť vyšla 17. septembra po smrti Amíníovej do ulíc. Amíníovú minulý týždeň zadržala mravnostná polícia v Teheráne za údajné porušenie pravidiel obliekania. Podľa aktivistov mladú ženu bili príslušníkmi mravnostnej polície do hlavy obuškom a hlavu jej udreli o kapotu vozidla. Miestne úrady však tvrdia, že mladá žena zomrela na srdcový infarkt a odmietajú, že by s ňou polícia zaobchádzala zle. Jej smrť odsúdili mnohé západné štáty a aj Organizácia Spojených národov.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí nariadil vyšetriť úmrtie mladej Iračanky a uviedol, že chaos, ktorý vypukol v iránskych uliciach, je neakceptovateľný a iránska polícia sa s ním musí „rázne“ vysporiadať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prilievali olej do ohňa? Irán si pre prebiehajúce protesty predvolal britského a nórskeho veľvyslanca!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku